HABERTÜRK

İsrailliyle evlenmek yasaklanmış!


09 Haziran 2010


Mısır'da , Yüksek İdari Mahkemesi, İçişleri Bakanlığı'nın 'İsrailli kadınlarla evlenen Mısırlılar'ı vatandaşlıktan çıkarmasını öngören kanunu onaylamış. Kanunun çıkış zamanlaması rastlantı olmasa gerek. Ama bu kadarına da pes doğrusu! Hani kurunun yanında yaş da yanar durumu..
Mahkeme, her vakanın Kabine tarafından kişisel bazda ele alınmasına ve Bakanlığın vatandaşlıktan çıkarma kararı vermeden önce erkeğin İsrailli bir Arap ya da Yahudi ile evlenip evlenmediğini göz önünde bulundurması gerektiğini kaydetmiş.
İsrail ve Mısır arasında 31 yıl önce imzalanan barış anlaşmasına rağmen Mısırlılar'ın İsrailliler'e karşı hala derin düşmanlığı varmış. Söz konusu kanun için sebep olarak bu durum gösterilmiş olsa da beynimde birçok soru işareti oluştu.

Çünkü, 4 Haziran'da saldırıyı görüşmek üzere acil toplanan Arap Dışişleri Bakanları toplantısı sonrası Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Mısır'ın Refah sınır kapısını bundan sonra sürekli olarak insani yardımlar için açık tutacağını belirtmişti. Her ne kadar konuyla ilgili olarak Mısır henüz herhangi bir resmi açıklama yapmamış olsa da yukarıda bahsi geçen kanunla ilgili resmi açıklamayı hemen yapmış. Yaklaşık 3500 yıllık bir geçmişe sahip bulunan Arap-İsrail sorunu; 1850 yıllık bir aradan sonra, 1917 yılından itibaren tekrar başlamış ve 1948 yılında İsrail Devleti'nin kurulmasıyla şiddetlenmişti.
Bu konuda verilen 4 savaşa rağmen taraflar kesin sonuç alamamışlardır. Mısır'ın ABD'nin yanında yer almasına Camp David Antlaşmaları'na rağmen bir türlü kalıcı çözüme ulaşılamadı. İşin aslına bakacak olursanız, İsrail amaçlarının büyük bir bölümüne kavuştu. İsrail Devleti kuruldu, bekası için gerekli şartları önemli ölçüde sağladı.
Araplara gelince; İsrail Devleti'nin kurulmasını engelleyemedikleri gibi, bekasının devamlılığını sağlayan şartları da ortadan kaldıramadılar.

Olayı giriş, gelişme ve sonuç bölümleri açısından değerlendirecek olursak;
1) Mısır tarafından çıkarılan bu kanun maddesine hiçbir anlam veremedim.
2) Mısır neden insani yardımlar için kapıları açarken, evlilik yasağı getiriyor?
3) Mısırlıların, söz konu aşk olunca bütün sınırların kalktığından haberleri yok mu?