HABERTÜRK

İnsanlık ölmüş...


22 Ekim 2011

Çok zaman, “İnsanın insana yaptığını, hayvan bir başka canlıya yapar mı?” diye düşünürüm.

Kaddafi’nin son anlarının görüntüleri ortaya çıkmış. Dün oldukça yoğun bir gün geçirdiğimden zamanımın büyükr bölümü İstanbul trafiğinde geçti.

Kaddafi’nin ölüm haberini de bu nedenle akşamüstü arayan bir arkadaşımdan öğrendim. İnternet başına geçmeyi başardığım an haberlere göz atarken gördüğüm manzara beni insanlığımdan utandırdı.

Kaddafi’nin ölüm anı kameraya alınmış.

İzlemek isteyenler “+18 kanlı ve dehşet verici görüntüler içermektedir” yazısının yanına tıklayarak video görüntüsüne ulaşabiliyor. İnsanoğlunun içindeki dehşet merakı bende de var ki tuşa bastım.

Görüntülerde yerde sürüklenen Kaddafi’nin hala yaşayıp yaşamadığını tam olarak anlayamamış olsam da, onlarca kişinin ağır yaralı bedenini yerlerde sürüklediği Kaddafi’nin görüntüleri insanların hayvanlardan daha tehlikeli olduğunu bana bir kez daha hatırlattı.

Libya’nın devrik lideri Kaddafi bu şekilde ölümü hakketti mi? Saltanatı süresince halkına yaptığı eziyetler, yoksulluk ve yoksunluklar düşünülürse Kaddafi saltanatı çoktan devrilmeyi hak etmişti.

Fakat yine ölüm haberleri arasında ‘Linç edilirken bile etrafındakilere bağırmaktaydı’ videosunu tıklarsanız can havliyle son nefesinin bilinciyle bağırdığını gözlemlemeniz mümkün.

Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in infaz anının görüntüleri de bir cep telefonu ile kaydedilmişti.

Cellatlar ile Saddam arasında son anda küçük bir atışma yaşanmış.. Saddam’ın boynuna ilmeği geçiren El Sadr’ın adamları, “cehenneme git“ deyince devrik lider tek cümle ile yanıt vermiş; Erkek olun...

Son ana kadar mağrur tavrını koruyan Saddam, idamı sırasında Allah derken Muhammed diyemeden, cellatları Saddam’ın Kelime-i Şahadet getirmesini beklemeden idamı gerçekleştirmişlerdi.

Gelelim tutuklu olan Mısır devrik lideri Hüsnü Mübarek’in durumuna ...

CNN televizyonuna ilk röportajını verirken yeni Adalet Bakanı Muhammed Abdüllaziz El-Cundi, Tahrir Meydanı’ndaki göstericilerin üzerine ateş edilmesi emrini verdiğinin kesinleşmesi durumunda 30 yıllık devrik lider Mübarek’in idam cezasına çarptırılabileceğini söylüyor. Mübarek muhtemelen Saddam Hüseyin gibi idam edilecek. Fakat devrimcilerin eline geçseydi Mübarek’in sonu da Kaddafi’den farklı olmayacaktı.

Gelelim 50 bine yakın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını, çocuk - kadın – asker - polis - sivil demeden katleden PKK lideri Abdullah Öcalan’a...

Yakalanan hiçbir Ortadoğu lideri bile onun kadar şanslı olmadı. Şehit ailelerinin eline düşseydi sonu yine İmralı Rezidance’da mı biterdi yoksa mezarda mı bilemesem de yine benim insanım cesedini yerlerde sürüklemezdi.