HABERTÜRK

İnsanlık can simidimizdir


23 Ekim 2013

Bir korku tüneli ya da zifiri karanlık bir sokak düşünün. Yalnız başınıza geçmek zorunda olduğunuz bir sokak.

Bir tehdit söz konusu olduğunda nasıl mücadele edeceğinizi bilmiyorsunuz. Üstelik sokağın sonunda ışık da yok. Belki de sokağın sonu yok...

Bu kapkara bilinmezliğe dalmaktan korkmaz mısınız?

Şahsen ben korkarım.

Şimdi de aynı sokağın başında sizinle birlikte sokağa girmek için acele eden, tanımadığınız bir çok insan olduğunu hayal edin. Ayrıca kalabalık bir grup da zaten sokaktan geçiyor olsun.

Karanlığa ve karanlıkta belirebilecek tehlikeleri bu kez aklınıza bile getirmeden sokağa dalmaz mısınız?

Ben kalabalığa güvenerek dalarım. Başka insanların varlığı bizleri rahatlatır ve yalnızken duyduğumuz korkuyu uzaklaştırır. Birliktelik güven yayar.

“Büyük bilinmezliğin zihni ve hisleri donduran boşluğuna battığınızda, ortak insanlık sizin can simidinizdir. İnsan birlikteliğinin sıcaklığı kurtuluşunuz” olur. (Zygmunt Bauman)

Öyle değil midir...? Özellikle Türk insanında sürü psikolojisi yok mudur? O topluluğu, o sıcaklığı hissetmesi gerekmez mi?

Dikkat ederseniz Gezi olaylarında da aynı toplumsal örneği yaşadık. Yıllarca tek tek çıkan sesler birlik olunca karanlık sokaklara topluca daldık.

SIKINTILI GÜNLERİ BİRLİKTE AŞALIM

Uzun süren yaz ve bayram tatillerimizden sonra sıra geldi beklenen yerel seçim yarışlarına. Türk halkını sayısız vaatler ve dolayısı ile son derece sıkıntılı günler bekliyor. Bu süreç Mart ayında gerçekleşecek olan yerel seçimlerle de bitmeyecek. Ardından Cumhurbaşkanlığı seçimleri tartışmaları başlayacak. 2014’de gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında ise bir çok taşlar yerinden oynamış olacak. Ve oynayacak olan bu taşların yerlerine oturmasına fırsat kalmadan 2015’de genel seçimleri kucağımızda bulacağız.

Bu tartışmalar sürerken 2014 başlarında beklenen ekonomik kriz söylentileri ise ayrı bir kabus olarak üzerimize çöktü.

Hepimiz Godot’u bekler gibiyiz.

Yazımın başında ne demiştim?

Kapkara bilinmezliğe yalnız değil de hep birlikte girersek tehlikeleri göze alarak sokağa hep beraber dalarız, öyle değil mi?

Başka insanların varlığı bizleri rahatlatır. Öyle ise korkmayalım...

Birliktelik güven yayar. Yeter ki birlik olmayı unutmayalım.