HABERTÜRK

İnsan kaç kere 90 yaşına girer ki ?


12 Kasım 2014

9’uncu Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel’in 1 Kasım’daki doğum günü yemeği geçtiğimiz cumartesi akşamı Ankara Swissotel’de yapıldı.

Sormak isterim, 90 yaşına gelmiş, yıllar boyu ülkesine kalıcı ve önemli hizmetler vermiş, böylesine değerli bir devlet adamının doğum günü yemeğine davetli olmaktan daha gurur verici bir hatıra olabilir mi?

Ne mutlu bana ki davetliler arasındaydım. Hayatım boyunca anılarım arasında önemli bir yer alacak gecede Sayın Demirel’in konuşmasını başından sonuna kadar cep telefonuma görüntülü olarak kaydetttim. İstanbul’a döner dönmez de ilk iş oğluma bu konuşmayı başından sonuna kadar izlettim.

TANIŞMAK İSTEDİ

Çünkü üniversite öğrencisi olan oğlum geçtiğimiz hafta Genç Bakış programına konuk olan Sayın Demirel’In programını izlemiş ve ertesi gün beni arayarak, “ Anne programa şöyle bir bakayım demiştim. Bırakamadım. Sonuna kadar izledim. Hayran oldum Demirel’e...Nasıl bir zeka, nasıl muhteşem bir devlet adamıymış. Lütfen beni tanıştırır mısın. Kendisine sormak istediğim o kadar çok soru var ki ?” dedi. (Her gence nasip olamayacak olan bu fırsatı en kısa zamanda gerçekleştireceğime dair oğluma söz verdim)

Sayın Demirel o gece o kadar keyifliydi ki....

Kendisini seven, sayan, hiç bir zaman yalnız bırakmayan bütün silah arkadaşları ( bugün hangi partide olurlarsa olsunlar, siyasetle uğraşsınlar veya uğraşmasınlar) dostları 90.yaşında yani cumartesi gecesi yine yanındaydılar. 

HAYATTAN AYRILMADIM 

Ve Sayın Demirel bizlere öylesine güzel bir konuşma yaptı ki;

“Bir insan kaç kere 90 yaşına girer ?” diye sorarak söz başlayan Demirel, “Ben ayrılmadım daha hayattan. Daha çok ömrüm olsa bu ülkenin, bu milletin ve insanlığın iyiliğine kullanırım. Sevgili arkadaşlar, değerli misafirler bu güzel günde sizinle birlikte olmak benim için büyük bir mutluluktur. 90 yılın değerlendirmesini yaptığımda görüyorum ki bir çok şeyleri iyi yapmışız. Bir çok şeyleri de iyi yapamamışız. Ama karnemize baktığımızda sınıf geçer karnesi var elimizde” şeklinde sözlerine devam etti.

Bir de bizlere şu soruyu sordu, “Dalya diyorlar. Ne olduğunu bilen var mı?”

Evet, Sayın Demirel doğum gününde “ dalya “ dedi...

İnşallah 100 yaşına geldiğinde de böylesine güzel bir doğum günü yemeğinde bir arada olma fırsatımız olur ve bir dalya da o zaman der. Darısı bizlerinde başına. 

10 KASIM’IN ARDINDAN 

Ölümünün 76.yılında Ata’mızı özlemle, minnetle andık. Sen olmasaydın, devrimlerin olmasaydı, bugün bu satırları yazıyor olamazdık dedik. Seni ne kadar özlesek azdedik...