HABERTÜRK

İman Ölçer'den haberiniz var mı?


23 Ocak 2010


Geçen akşam İzmir'den gelen bir arkadaşımla İstanbul'da yemek yiyoruz. Çantasından çıkardığı bir kağıdı bana uzattı; "Lütfen oku. Bunu bana Muş'ta yaşayan bir arkadaşım gönderdi. Okuduktan sonra dehşet içinde kaldım. Bakalım sen ne tepki vereceksin" dedi Kağıtta yazılanları okuduktan sonra arkadaşıma, "Bu bende kalabilir mi?" diye sordum. Konuyu yazacağımı anlayan arkadaşım, "Kalsın ve lütfen yaz. Türkiye'de olan bitenden insanlarımız haberdar olsun" dedi. Şimdi yazacaklarımı okuyunca sizde benim ve arkadaşım okuduklarınıza inanamayacaksınız. Ama ne yazık ki hepsi gerçek.

FORM GÖNDERMİŞLER

Muş Alparslan Üniversitesi Eğitim Fakültesi velilere doldurulmak üzere form göndermiş. Formda yazanlar aynen şöyle: "Sayın Veli.. Muş Alparslan Üniversitesi Eğitim Fakültesi olarak size ve anası-nıfındaki çocuğunuza yönelik bir araştırma yapmak istiyoruz. Araştırmanın ismi "5-6 Yaş Çocuklarda Allah'ın Yakınlığı Algısı." Yani çocuklar Allah'ı hangi şartlarda, kendilerine ne kadar yakın veya uzak hissediyorlar. Bu yakınlık algısı mutluluk, hastalık, yalnızlık, başarı veya ailenin dindarlık durumuna göre ne derece değişmektedir. Araştırmada veri toplama aşamasında aşağıdaki adımlar izlenecektir; Siz velilere dindarlık ölçeği uygulanacaktır. Sizin dine bakış ve bağlılığınız ölçülecektir. Çocuğunuza bağlanma ölçeği uygulanacaktır. Çocuğunuzun Allah'a yakınlığı algısı ölçülecektir. Bu aşamada çocuğunuza 6 ayrı hikaye anlatılacak ve her hikayeden sonra Allah'ın hikaye kahramanına ne kadar yakın olduğunu bir figür yardımıyla göstermesi istenecektir. Araştırmayla ilgili yasal izinler Muş Milli Eğitim Müdürlüğü'nden alınmıştır. Sizin ve çocuğunuzun bu araştırmaya katılımı onaylıyorsanız lütfen mektubu imzalayıp, ekteki dindarlık ölçeğini doldurduktan sonra anasınıfı öğretmenine gönderin. Yrd. Doç. Dr. Mehmet Kamil Coşkun, Yrd. Doç. Or. Seval Seven"

İŞTE O SORULAR

Dindarlık ölçer soruları; "(Çocuğunuzun araştırmaya katılmasını onaylıyorsanız lütfen aşağıdaki soruları uygun şıkkı işaretleyerek cevaplayınız)
Evet- Bazen- Hayır
Yaptıklarınızdan dolayı kendinizi hesaba çeker misiniz? Günahlarınızdan pişman olup tövbe eder misiniz? Günlük hayatınızda dini önemli bulur musunuz? Dininize aykırı bir durum gördüğünüzde düzeltir misiniz?" (Lütfen ağzınızı kapatın. Sizin de şaşkınlık içinde kaldığınızın farkındayım. Fakat durun daha bitmedi. Devamı yarın!)