HABERTÜRK

İmam nikahı...


31 Mayıs 2015

Ne mutlu Türk erkeklerine artık imam nikahı kıymak için önce resmi nikah kıyma şartı kaldırıldı. Artık “dileyen” erkek birkaç kadınla birden imam nikahıyla evlenebilecek.

Bu duruma yol açan da Erzurum Pasinler Sulh Ceza Mahkemesi oldu. Erzurum Pasinler Sulh Ceza Mahkemesi, resmi nikâhtan önce dini tören yapan sanık çiftin davasıyla ilgili olarak, Türk Ceza Kanunu’nun “Birden çok evlilik, hileli evlenme, dinsel tören” başlıklı 230’uncu maddesinin 5 ve 6’ncı fıkraların iptali için geçen yıl Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuş.

AYM, resmi nikâh olmadan dini nikâh kıyan imam ile çiftlere 2 aydan 6 aya kadar hapis cezası veren maddeyle ilgili başvuruyu önceki gün gündemine almış ve işte sonuç: ‘Aynı evde birlikte yaşayanlara ceza yoksa imam nikâhıyla birlikte yaşayanlara da ceza verilmez’ diyen ve bu kararı Anayasa’nın ‘eşitlik’ maddesiyle açıklayan AYM Genel Kurulu, hapis cezasını oy çokluğu ile iptal etmiş. Hem de 4’e karşı 12 oyla.

Yani artık zina tamamen serbest.

Kılıfı da hazır; imam nikahlı yada muta nikahlı eş... İktidardaki AK Parti böylece zina ve evlilik dışı ilişkiyi suç olmaktan çıkarmış oldu.

ANAYASA MAHKEMESİ CEVAPLASIN

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün de benim gibi bu karara isyan etmiş ve ‘Anayasa Mahkemesi’ üyelerine soruyor;

1) Artık ‘ben resmi nikâh yapmam, imamın nikâhı yeterlidir’ diyerek mevcut hukuk düzenini tanımayanlara ne diyeceksiniz?

2) İmam nikâhı, resmi nikâhın alternatifi haline gelirse ne olacak?

3) Bu kararınızdan sonra, zengin ‘dindar erkeklerin’ 20-30 kadın ile birden ‘imam nikâhı’ ile evlilik yapmasını yasallaştırdığınızın farkında mısınız?

4) Erkeğin belli bir ücret karşılığında anlaşarak kadınla kıydığı muta nikâhının önünü açtığınızı göremiyor musunuz?

5) Muta nikâhı, bu kararınızdan sonra yayıldığında sizin de üyesi bulunduğunuz ‘mahkemelerin’ toplumda ve hukukta herhangi bir işlevi kalacak mı?

6) Egemenliğinizi ve yetkinizi imama devrettiğinizin farkında mısınız?

7) Kadınlar ne olacak? Öyle ya, nikâhta ‘iki taraf’ olduğuna göre, ortaya çıkacak ekonomik ve hukuki sorunlar nasıl çözülecek?

8) İmam nikâhıyla evlenen dinci zihniyete sahip erkek, hiç bir güvenceden yoksun karısına ‘boş ol’ dediğinde kadının durumu ne olacak?

9) İmam nikâhıyla yapılan evlilikte çocuğun soybağı (nesep) ne olacak?

10) İmam nikâhıyla yapılan bir evliliğin bitmesi durumunda çocuk ve kadın yönünden ‘nafaka hakkı’ ne olacak?

AK PARTİ’DEN HDP’YE GEÇİŞ

14 Ocak-27 Mayıs tarihleri arasında 898 AK Parti yöneticisi HDP’ye geçmiş.

AK Parti’nin Muş Varto ve Van Başkale ilçe yönetimleri tamamen boşalmış. Ayrıca CHP ve diğer partilerden de HDP’ye geçişler kulağıma gelmekte. Hatta hiç ummadığım kişilerin HDP’ye oy vereceklerini duymak beni şaşırtmamaya başladı. Kimse aksini söylemeye kalkmasın. Baraj sorununa rağmen 7 Haziran seçimlerinin yıldızı HDP...