HABERTÜRK

İlk süslenen insanlar.. Erkekler


07 Nisan 2013

Makyaj yapmayı ilk keşfedenlerin erkekler olduğunu biliyor muydunuz?
Paleolitik dönemde doğal aşı boyasından bir cins sarı pudra yaparak yüzlerini boyamaya başlamışlar. Tabi buradaki amaçları süslenmek değil düşmanlarını korkutmak, kötü ruhların kendilerini tanımasını engellemekmiş.
Kısacası erkekler o devirlerde, göz alıcı makyaj, giysi ve takılarla rakiplerini korkutarak yaşam kavgasını sürdürmüşler.
Tıpkı çağımızın kadınları gibi...
Bizler de makyaj, giysi ve takı kombinasyonunu rakiplerimize karşı yapmıyor muyuz?
Amacımız rakiplerimiz olarak gördüğümüz hemcinslerimizden daha şık, daha güzel, alımlı, havalı görünmek, kötü ruhluları eşlerimizden uzak tutmak değil mi?
Epilasyonu da inanmayacaksınız ama yine erkekler keşfetmişler.
MÖ 6500 yılında Çatalhöyük insanlarına ait duvar fresklerinde erkekler saçsız ve sakalsız olarak tasvir edilmişler.
Kozmatik cerrahi ile en eski buluntular olan Alacahöyük (MÖ1500) kabartbalarında erkeklerin kulakları delikmiş. Kabartbalarda erkeklerin saçları değişik şekilli ve bakımlıymış.
Anlayacağınız giyim, kuşam ve kozmetiğe bunca para harcamamıza laf eden erkekler biz kadınlardan çok önce süslenmeye başlamışlar.
Şimdi gelelim bu konuya bugün neden bu kadar takıldığıma...
Geçtiğimiz günlerde bir estetik cerrahın muayenehanesinde bekleme salonunda sıramı beklerken kendimi bol miktarda erkeğin arasında buldum.
Önce iyi niyetle kendi kendime; "Ne düşünceli erkekler var. Eşlerine burada bile eşlik ediyorlar" diye düşünürken sekreter hanım yanımda oturan beye sırasının geldiğini söylemez mi... Şaşkınlığımın yerini bir merak aldı ki sormayın. Sekretere yanaşıp çaktırmadan sorularımı sıralamaya başladım.
Meğer doktorumuzun kadınlar kadar erkek hastası mevcutmuş. Erkekler en çok düşen göz kapaklarını aldırıp, botoks yaptırır olmuşlar.
Bir de tabi bol miktarda saç ekimi... Burun ameliyatı, boyun germe, yağ aldırma...
Biz kadınlar ne yaptırıyorsak aynılarını onlar da yaptırmaktalarmış.
Yani, yok aslında birbirimizden farkımız.
Senin ne işin vardı orada diyorsunuz değil mi?
Geçtiğimiz günlerde aynaya baktığımda ünlü düşünür Sokrates'in karısı Xanthippus'a "Bakmak için değil, bakılmak için sokağa çık" dedini hatırladım da...