HABERTÜRK

İlginç haberler


14 Aralık 2013

Çinli ünlü yönetmen Zhang Yimou, yedi çocuk sahibi olarak Çin’in “tek çocuk” politikasına karşı geldiği için 23.5 milyon dolar cezaya çarptırılmış. Evlilik dışı ilişkilerinden üç çocuğu daha olduğu ortaya çıkınca ünlü yönetmen hapı yutmuş. Çin’in yıllardır tartışılan tek çocuk politikası, Kasım ayında yapılan kongreyle birlikte esnetilmiş ve evli çiftlerden birinin tek çocuk olması halinde çiftin iki çocuk sahibi olmasına izin verileceği açıklanmış. Yani Çin’de tek mi çift mi kavramının büyük önemi var. Bu durumda tek çocuk olanların talipleri de artış göstermiştir. Haber ilgimi ülkemizde Başbakan Erdoğan’ın 3 çocuk dayatması yüzünden çekti. Her fırsatta gençlere en az üç çocuk doğurmalarını tembihleyen Erdoğan, Çin hakkında ne düşünüyordur dersiniz?

YOLDA TELEF OLUR MU?

Almanya’nın Münih şehrinde tezgahtar olan Stephan Meurisch, düzenli hayattan kurtulmak için işini bırakarak, evini, otobilini satmış ve yollara düşmüş. Hatta bu da yetmemiş kız arkadaşından ayrılmış, ailesi ile vedalaşmış. Tek isteği, daha özgür yaşamak ve seyehat etmekmiş. Meurisch 20 ay önce yaya olarak Çin’e doğru yola çıkmış. Ve 20 aydır yollarda başına hiçbir dert gelmemiş. Ve şimdi de yürüye yürüye Trabzon’a ulaşmış. Daha da 8 bin 795 kilometre yol giderek Çin’e ulaşacakmış. Haberi okuduğumda aklıma ilk gelen cümle şu oldu; “Tabi Türkiye’den sağ salim çıkabilirse. Yollarda telef olmazsa” Türkiye sınırlarına yaya olarak giren ve çıkmayı başarabilen kaç tane yabancı ülke vatandaşı vardır şeklinde bir istatistik yapılsa, herhalde bana hak verirsiniz. Hatırlayın gelinlikle yürüyen genç kız Pippa Bacca, Amerikalı turist Sarai Siera cinayetleri gibi..

SARIGÜL ŞAŞIRTTI

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül sonunda CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için resmi başvurusunu yaptı. Şaşırttı mı? Hayır, aylardır beklenen bir olaydı. Sadece geçiktirerek reyting artırdı. Ama adaylığını açıkladığında yaptığı şu açıklama beni oldukça şaşırttı; “Berlin’den İstanbul’a 2 saat 35 dakikada gelen bir vatandaş, Yeşilköy Havaalanı’ndan Sultanbeyli’ye ya da Anadolu yakasında bir semte 3 saatte gidebiliyor. Yani Yeşilköy, Berlin ve İsviçre’den daha uzak Sultanbeyli’ye. Seçim sürecinde trafikle ilgili projelerimizi tek tek açıklayacağız.” Bir süredir İstanbul’da yaşayan bir İzmirli olarak ben bile İstanbul’daki trafik sorununu çözmenin tek yolunun nüfusun yarısına virus salarak öldürmek olduğunu anlamışken Sarıgül nasıl böylesine imkansız bir vaatte bulunabilir?