HABERTÜRK

İğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır


01 Nisan 2010

Günlerdir Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın AKP Kadın Kolları Başkanlığı'nın toplantısında "Şu an ülkemde 40 bin kaçak Ermeni var. Onları burada tutuyoruz çünkü ülkelerinde yaşama imkanları yok. Oradan kaçıp geldiler biz de kapımızı açtık" derken ardından da "kaçak Ermenileri sınır dışı ederiz" sözleri tartışılmakta.
Kültür ve Turizm Bakanlığının Türkiye ye giriş ve çıkış yapan yabancılara ilişkin rakamlarına bakılarak 5 bin 800 Ermeni'nin Türkiye'den çıkmadığı anlaşılıyor.
Çoğunluğu da temizlikçi, çocuk bakıcısı, hasta bakıcı olarak düşük ücretlerle çalışmaktalar.

BARIŞ İSTİYORLAR

Türkiye ye göç eden Ermenilerin yüzde 96'sı kadın. Ve bunların birçoğu Türkiye de kalabilmek için sahte evlilikler yapmakta.
Sınır dışı edilmekten korkan Ermenilerin buluştuğu tek bir ortak düşünce var:
"Türkler iyi insanlar. İsterdim ki bütün sınır kapıları açılsın, abla kardeş yaşayalım."
Şimdi gelelim Türk vatandaşının haline. Kendi vatandaşımız iş, aş bulamazken, işsizlik oranı her geçen gün artarken, burada yaşayan kaçak Ermeni vatandaşların hepsi takır takır iş bulmaktalar. Çünkü genellikle düşük ücret talep ettiklerinden, eğitimli bir Türk bakıcının ücreti 1 500-2000 liraya kadar çıkabiliyor.

KAÇAK TÜRKLERİN DAĞILIMI

Peki ya yurt dışında kaçak çalışan Türk vatandaşları ne durumda? Başbakan Türkiye de kaçak yaşayan Ermenileri sınır dışı etmekle tehdit ederken, belli ki kaçak yaşan Türkleri unutuyor. Avrupa da kaçak yaşayan Türklerin dağılımı Newsweek dergisinin araştırmasına göre şöyle:
Almanya: 48 bin
Hollanda: 9 bin
Avusturya: 15 bin
Fransa: 15 bin
Ve bu vatandaşlarımızın hepsi bir iş sahibi. Kimse de onları tehdit ediyor gibi gözükmüyor. Ne demişler: "İğneyi kendine çuvaldızı başkasına batırırken bir kez daha düşünmekte fayda var."