HABERTÜRK

İdrarınıza sahip çıkın..


11 Aralık 2010

Ara ara sizlerinden de gözünden kaçmış olabilecek haberleri toparlayıp  paylaşıyorum. Çok da eğlenceli oluyor.
İşte biri..
İskoçya’da görev yapan Çinli bilim insanları, idrarı yakıt olarak kullanılabilen bir yakıt hücresi geliştirmeyi başarmışlar. Shanwen Tao ve Dr. Rong Lan, idrarın yenilenebilir yakıt olarak kullanılması üzerinde yaptıkları çalışmalar sonucunda “carbamide” ismini verdikleri bir idrar çevirici yapmayı başarmışlar.
Ekibin araştırmalarına göre, bir yetişkinin yıllık idrarı bir otomobili 2 bin 700 kilometre sürecek kadar enerji üretebiliyormuş.
Dünyadaki 7 milyar insanın günlük idrar miktarını 10 milyar litre olarak hesaplayan araştırmacılara göre bu harika bir buluş. Bana kalırsa da harika! İzmir-İstanbul arası mesafenin aşağı yukarı 565 kilometre olduğunu düşünecek olursak bir yıllık idrarınızla en az 5 kez iki şehir arasında gidip gelmiş olursunuz. Bence varilleri şimdiden toparlayalım ve idrarlarımızı biriktirelim.
En kötü ihtimal koyacak yer bulamazsanız İskoçya’ya bilimin hizmetine gönderirsiniz. Sonuçta idrarın Japon’u, Çinli’si, İskoçyalı’sı, Türk’ü fark etmez öyle değil mi?
Bundan 20 yıl önce cep telefonundan haberdar mıydık? Ya internet?
İnternetin bugün başımıza ne işler açtığını, nasıl inanılmaz bir buluş olduğunu düşünsenize?
Amerika’da yaşayan arkadaşınızla eskiden mektuplaşma dışında iletişim yolunuz var mıydı?
Şimdi ise Skype aracılığı ile görüntülü olarak internet üzerinden saatlerce sohbet edip, hatta arkadaşınızın Amerika’da ki evini bile gezebiliyorsunuz.
Siz siz olun bana kulak verin. Dünyanın en pahallı benzinini biz Türklerin kullandığı gerçeğini de unutmayın.
Sakla samanı gelir zamanı...