HABERTÜRK

Huzur haberleri


01 Temmuz 2010

Her sabah özellikle sabah 07.00 haberlerini izlerim. Çünkü gazete manşetleri verilir, böylece günün kısa özetini almış olurum. Dün de 07.00 haberlerini
izledikten sonra güne yine kötü başlayacağımı fark ettim. Çünkü hep felaket haberleri ile uyanır olduk.
Haber spikeri sanki beni duymuş gibi;
"Sunduğum sabah haberleri ile güne bugün de iyi başlamanız mümkün olmadı değil mi?" dedi.
"Evet" sözcüğü ister istemez dudaklarımdan döküldü.
Cevabımı duymuş gibi; "Sabahları sizin için "Huzur Haberleri" hazırlayıp sunabilsem. Japonlar sabahları sakinleşsinler diye, köpekleri için karga ve deniz sesinden oluşan huzur CD'si hazırlamışlar. Durun dinleteyim"
Japonların Huzur CD'sini dinlerken ekranda huzurla oturan köpeği görünce kıskanmadım dersem yalan olur. Yine; "İnanın sabahları haberleri sunarken süzgeçten geçirmesek içiniz daha da kararacak" diyen haber spikerinin sesi beni gerçeğe döndürdü.
07.00 haberlerinden sizlere birkaç örnek vereyim;
Trafik kazasında vefat eden vatandaşının cep telefonunu bulan polis memuru son aranan numaradan aileye haber vermek ister. Çünkü son arama "Oğlum" olarak kayda geçmiştir. ★
Numarayı çeviren polis memurunun karşısına "Efendim babacım" diyen beş yaşlarında bir çocuk sesi yanıt verdi. O an polis memuru ile aynı anda bende dondum kaldım. Memur "Oğlum ben sonra ararım" diyerek telefonu kapattı. Bir diğer haber; Belediyenin temizlik işçisi genç vatandaş, mesai saatinde işinin başına gelir. O esnada yakınlarda trafik kazası olur. Minibüsün yayaya çarptığını gören vatandaşlar o yöne koşmaya başlarlar.
Temizlik işçisi genç ise işinin başından ayrılamaz. Yaşlı bir amca telaşla geri döner ve delikanlıyı kaza yerine doğru sürüklemeye çalışır "Oğlum bak. Ölen baban!"
Ambulansa doğru gitmemekte direnen şaşkın genç "Ama ben işimin başından ayrılamam. Önce belediyeye haber versek... "
Ardından haber yayını işsiz kalma korkusu, işsizlik haberleri ile devam eder.

Fenalaştığımı sanki hisseden haber spikeri; "Haberler kötü değil mi? Yüzünüzü güldürecek haber ile yayını sonlandırayım. Aşkı-Memnu dizisinin bilgisayar oyunu çıkmış."
Gerçekten acı acı güldüm.
Karga ve deniz sesi... (Gülmeyin!)
Huzur dolu günlere başlamanın formülünü sizlerle paylaştım. İster 07.00 haberlerini, ister huzur CD'sini seçin.
Ben kararımı verdim.
Kargadan başka kuş, denizden başka ses tanımam!