HABERTÜRK

Hosteslerle uğraşanlara


02 Mayıs 2013

“Yolculardan da gelen tepkiler” üzerine THY yönetimi “Kabin Memuru Üniforma Yönetmeliği”nde bazı değişikliklere gitmeye karar vermiş. Ve bu kararlarına her gün bir yenisini eklemeye devam etmekteler. THY yönetimi önce hosteslere kızıl kırmızı ve platin sarısı saç kullanılması yasağı getirdi. Daha saç rengi tartışması bitmeden şimdi de “kırmızı ruj” kullanımını yasaklıyorlarmış.

Benim merak ettiğim kırmızı ruj süren, sarı veya kızıl saçlı hosteslerden haz etmeyen yolcular kimler? Hazımsız, huzursuz, kıskanç kadınlar mı yoksa gözleri felfecir okuyan erkekler mi? Uçaktan inip havalimanından çıkana kadar geçen süreçte kırmızı ruj sürmüş, kızıl ya da sarı saçlı kadınları ne yapmalı?

Ya o süreçte (kadın ya da erkek rahatsız olanlar kimlerse) başka havayollarından hosteslerle (Rus, Alman, Amerikalı) karşılaşırlarsa? Belki havalimanı yol güzergahına hostes savar yaparlar. Olay ve alınan kararlar o kadar saçma ki... Ben de saçmalamaya başladım. Ülkemizde insanların ifade özgürlüğü söz konusu değilken kıyafet özgürlüğünü tartışmanın anlamı var mı? Yine de haberin duyurulmasının ardından sosyal medya birbirine girdi. İşte sık sık uçağa binen ve kimseden rahatsız olmayan halkımızın (isimsiz) sesleri;

- Benden THY hostes olmaz... Kırmızı rujsuz çıkmam abi! THY hostes alımında başvuranın dövmesi varsa başvuruyu kabul bile etmiyormuş.

- Kırmızı rujdan etkilenen yolcular, “kırmızı kuyruklu” THY uçaklarına da “bana kuyruk sallıyor” diye hallenmesin!

- Hostes yerine ter kokan erkek muavin koyun uçuş boyunca sadece kek, meşrubat falan dağıtsın isminiz de Hakiki THY olsun kökten kurtulalım.

 THY’nin dövme yasağını sonuna kadar destekliyorum... Her THY uçuşunda milli içkimiz olan ayranı isterken, hostesten yaşadığım korku bitti...

- Ya tabi ki THY’de dövme yasak olacak. Dövmesi olanda abdest tutmaz, 7/24 cenabet gezen insan uçuş güvenliğini yok eder. Lütfen biraz mantık.

- Ruj, dövme çorap, etek boyu, topuz yüksekliği derken THY nereye gidiyor?