HABERTÜRK

Hıristiyan domates


23 Haziran 2012

Şu ara organik tarım meselesi ile kafayı bozduğumdan bahçemde küçük bir köşede boy boy domatesler yetiştiriyorum. Dün itibarıyla Hıristiyan olduklarını öğrendiğim sevgili domateslerimi gözlem altına almaya başladım. Eğer iddia edildiği gibi gerçekten Hıristiyanlarsa gözüm gibi baktığım domateslerim hakkında karar verip vermeme konusunda kendimle hesaplaşmaya başladım. Fakat o esnada aklıma bugüne kadar yurt dışında afiyetle yediğim ‘hot dog’lar ve diğer domuz ürünleri geldiğinden hesaplaşma sürecim fazla uzun sürmedi. Demek ki bugüne kadar yediğim domuz ürünlerine bir de 44 yıllık hayatım boyunca yediğim Hristiyan domatesleri eklersek vay halime...! Sadece ben mi ?

Beni domates yedirerek büyüten ailem, domates yedirdiğim oğlum, domates ikram ettiğim ve bana domates ikram eden herkes, yani hepimiz demek ki Hıristiyan domatesler sayesinde günahkar olmuşuz. Neyse... Hıristiyan oldukları varsayılan domateslerime uzun uzun baktıktan sonra iştah açıcı görüntüleri ve lezzetleri dışında bana bir şey çağrıştırmadığından gözüme kestirdiğim bir tanesini dalından koparak afiyetle yedim. Perşembe günü ortadan ikiye ayrılmış bir domates fotoğrafının yer aldığı haber sizin de ilginizi çekmiştir. Selefi hareket içinde yer alan Mısır İslami Halk Birliği kendi Facebook sayfasında yayınladığı bir mesajla domatesi Hıristiyan ilan ederek “Domates yemek haramdır çünkü domates Hristiyan’dır. Domates Allah’a değil, Teslis’e (Hıristiyanlık’taki BabaOğul-Kutsal Ruh Üçlemesi) şükreder” notunu düşmüş. Bütün bu yaygaranın nedeninin açıklaması ise daha da ilginç: “Facebook’tan bu mesajı paylaşmanızı istiyoruz çünkü Filistinli bir hanım kardeşimiz, peygamberimizi rüyasında görmüş. Rüyada peygamberimiz ağlayarak ümmetini domates yememeleri konusunda uyarıyormuş. Eğer bu mesajı paylaşmazsanız biliniz ki buna engel olan şeytandır.” Şahsen ben de şeytanın bacağını kırabilmek adına bugün bu mesajı sizlerle paylaşmayı uygun gördüm. Gerisi sizlerin bileceği iş.

Kandil’e girer miyiz?
Başımızda PKK gibi büyük bir dert ve onlarca şehidimiz varken bizler halen daha kalkmış Hristiyan domatesi, bana kalırsa tamamen kadınları ilgilendiren sezaryen ve kürtaj konularını tartışmaya devam ediyoruz. Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, “Eğer siyasi irade karar verir, uluslararası alandan gelecek baskıyı göz önüne alırsak Kandil’e kadar gider ve içine gireriz” açıklaması yapmış. Açıklama çoğu vatanseverin hoşuna gitse de elimde olmadan dünden beri düşünmekteyim; ya sonra?