HABERTÜRK

Hey gidi Kuşadası Kervansaray Oteli


25 Ocak 2014

Kuşadası’ndaki Kervansaray Oteli’nin içki yasağı yüzünden kapatılması haberini okuduğumda içim ‘cız ‘ ederken, ister istemez anılar beynime hücum etti. Çocukluğumun ve yetişme çağlarımın yaz ayları hep Kuşadası’nda geçti. Kapatılan Kervansaray Oteli’nin keşke dili olsa da konuşsa... Kapısından kimler geldi kimler geçti ... O güzelim odalarında kimler kimler kaldı, geceleri ne eğlenceler yaşandı... Bütün bu güzelliklere şahit olmanın verdiği mutluluğu bildiğimden içki yasağı yüzünden bu tarihi mekanın kapatılması kararına herhalde sahipleri kadar üzülmüşümdür..

1618’de Öküz Mehmet Paşa tarafından yaptırılan ve 48 yıl önce restore edilen, mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait Öküz Mehmet Paşa Kervansaray Oteli, 35 yıl turizme hizmet verdi. Yerli yabancı turistlerle doldu taştı. İçinde 26 oda ve bir halıcı dükkanı bulununan Kuşadası’nın simgesi tarihi Kervansaray, Efes Antik Kenti’ni gezmeye gelen sayısız devlet büyüğünü de ağırladı. Kuşadası Limanı’na dev kurvaziyer gemileriyle gelen turistlerle o güzel avlusunda az mı öğlen yemekleri yedik, Türk geceleri düzenlendik. Bu tarihi mekan sayısız kere Altın Güvercin Müzik Festivali’nin kokteyllerine de ev sahipliği yaptı... Ülkemize ciddi bir turizm geliri getiren bu tarihi mekanın 35 yıl turizme hizmet verdikten sonra içki yasağına yenilmesi gerçekten insanı kahrediyor.

Edindiğim bilgilere göre, Öküz Mehmet Paşa Kervansaray Oteli’nin işletmecisi Ali Acuntaş, 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren, vakıflara ait binalarda içki bulundurulmasının yasaklanmasının kendilerini olumsuz etkilediğini belirmiş.. İçki yasağının getirilmesiyle otelin aylık 35 bin 800 liralık kirasını ödemelerinin mümkün olamayacağını anlatmış. Ve şu sözlerle üzüntüsünü dile getirmiş: “Devretmeye çalıştık. Ancak içki yasağını öğrenenler devralmaktan vazgeçti.”

Kuşadası Turizm Tanıtma Derneği Başkanı Bülent İlkbahar konu ile ilgili olarak; “Öküz Mehmet Paşa Kervansaray Oteli’nin kapanması Kuşadası ve turizm için büyük bir kayıp. Bu tür kararlar alınırken turizm bölgelerindeki hassasiyetler gözönünde bulundurulmalı. Otele gelen turistlere içki yasağını nasıl anlatacaksınız? Turizm merkezi için özel maddeler olmalı“ diyerek konunun önemine dikkat çekmiş. Ülkemizde olan biten çok şeyi açıklayamadığımızdan yabancılar zaten bizleri anlamaz hale geldiler. İçki yasağı da işte onlardan biri... Hem de turistik mekanda. Ah Kervansaray ah!