HABERTÜRK

Her şey Karşıyaka için


19 Aralık 2013

CHP Karşıyaka Belediye Başkan aday adayları gördüğüm kadarı ile sıkı bir çalışma içine girmişler. Karşıyaka CHP aday adayı Metin Erten’i uzun zamandır tanır, hem çalışmalarını hem de kişiliğini takdir ederim. Geçtiğimiz günlerde sohbet etme fırsatı bulduğum Erten’in akademik kariyeri oldukça ilginç. Bakın Erten neler anlatıyor;

‘Akademik kariyerim olan Geoekoloji (Çevre Bilimleri) konusunda, Türkiye’de Doktora yapmış 7 kişiden biriyim. Ama Yardımcı Doçentlik’ten öteye gidemedim. Bu anlamda, mevcut YÖK yapılanmasına aykırı fikirlerim nedeniyle maalesef akademik kariyerimi istediğim seviyede tamamlayamadım ve öğretim üyeliğimi sürdüremedim. Bu konuda bir nevi YÖK zede sayılabilirim.’

Metin Erten aynı zamanda sıkı bir aktivist .

Erten; “Türkiye’nin hemen hemen bütün çevre hareketlerinde yönetici veya aktivist olarak bulundum. Gezi Parkı eylemlerinde oradaydım. İstiklal Caddesi’nden Taksim’e giren ilk grubun içerisinde yer aldım. Epeyce gaz mağduru oldum diyebilirim.”

Peki siyasete nasıl bulaştın diye sorduğumda; “İki yıldır CHP Genel Merkez’de Yerel Yönetimler ile ilgili olarak ve özellikle Kent Konseyleri ile ilgili çalışmalara katkı veriyorum.

Sokakla ve halkla bütünleşmiş, mahalle ve sokak düzeyinde katılımın sağlandığı, sürekli ve karşılıklı bilgi akışı ve iletişim içerisinde herkesin fikrinin alındığı, herkesin fikrinin önemsendiği, kente karşı aidiyet duygusu geliştirilmiş, hesap vermenin bir zorunluluk veya bir erdem değil doğal bir işlem olarak görüldüğü, en aykırı fikirlere tahammüllü, o kentte yaşıyor olmaktan dolayı gurur duyulan, “Özgürlükler Şehri” olarak anılacak bir kent hedefim ve hayalim var.

Bu anlamda Karşıyaka’ya yol, su, elektrik, kaldırım v.s. diye algılanan klasik belediyecilik anlayışına ek olarak yeni ve katılımcı bir vizyon sunmak istiyorum. Buna, bir nevi daha sosyalist bir belediyecilik anlayışı diyebiliriz. Bunun için kendimi hazır ve donanımlı hissediyorum” şeklinde uzun bir açıklama yaptı.

CHP Karşıyaka Belediye Başkan aday adayı Metin Erten, Karşıyaka ve Belediyecilik konusunda zamanında eski Karşıyaka Belediye Başkanı Şebnem Tabak ile birlikte Karşıyaka Kent Meclisi’ni kurmuştu. Ve bu platformun kuruluşunun yasal alt yapısının hazırlanmasında ciddi emekler vermişti. Şu an halen daha bu platformun sözcülük görevini yürütüyor.

Ne diyelim ‘Her şey Karşıyaka için!’

Hayırlısı olsun...