HABERTÜRK

Hedef CHP’de 58. madde


08 Ocak 2015

CHP 34. Kurultay Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Avukat Ülkü Caner diyor ki:

Tarihsel bir eşik de diyebileceğimiz 2015 genel seçimleri Türkiye’de ‘halkın iktidarı kurabilmesi’ açısından önemli fırsattır. Biz CHP’liler, bu fırsatın değerlendirilebilmesi için, ülkemize getirmeyi taahhüt ettiğimiz ve tüzüğümüzde de yer alan ‘katılımcı demokrasinin, partimizi parlamentoda temsil edecek milletvekili adaylarının belirlenmesinde de olmazsa olmaz olduğunu savunuyoruz.

Ben: Sevgili Ülkü, son dönemlerde CHP’de bile parti içi demokrasi tartışılır hale gelmişken, seçimlere 6 ay kala bu sözlerinin doğruluğuna inanıyor musun? “

Ülkü Caner, “TBMM’de CHP’yi temsil edecek isimlerin seçiminde, parti üyelerimizin hür iradelerinin ana belirleyiciolması kaçınılmazdır. CHP üyelerinin iradesi artık az sayıda kişilerin keyfiyeti veya dar bir gurubun ipoteği altında olamaz. CHP içindeki demokrasi tüm ülkemizdeki demokrasinin önşartıdır.

NE ZAMAN YAPILDI 

Ben: Ülkü, sen CHP’nin en son ne zaman ön seçim yaptığını hatirlıyor musun?

Ülkü Caner: 1999’da. İşte bu nedenle, tek gündem maddesinden oluşan Olağanüstü Tüzek Kurultayı’nın toplanması önerimiz için imza kampanyası başlattık.

Ben: 58. Madde’de nelerin değişmesini istiyorsunuz?

Ülkü Caner : İşte aşağıda belirtilenler CHP 17. Olağanüstü Kurultayı madde değişikliği önerisidir;

58.MADDE

- Milletvekili adayları, seçim çevresindeki tüm üyelerin katılımıyla yargı denetiminde gerçekleştirilen önseçim ile belirlenir.

- Siyasi Partiler Yasası gereğince, genel merkezce kullanılabilecek merkez kontenjan adaylıkları ise, TBMM üye tam sayısının yüzde 5’ini geçmeyecek şekilde, her seçim çevresinde 1’den fazla ve 1. Sıra olmamak şartıyla, seçim çevresindeki il delegelerinin yargı denetiminde yapacakları seçimle belirlenen 3 en çok oy alan aday arasından 1 tanesi, Parti Meclisi’nce o seçim çevresinin kontenjan adayı olarak belirlenir.

AYRI USULLER

- Gerek ön seçimde gerekse merkez kontenjanı tercihinde, her aday belirleme usulünde ayrı ayrı olarak usuller arasında mahsuplaşma yapmadan cinsiyet ve gençlik kotası dikkate alınır. Adaylar bu çerçevede kota gözetilerek ayrı ayrı belirlenir.

- Genel Başkan’ın önereceği en fazla 3 aday takdir edeceği herhangi sıradan ve herhangi bir seçim çevresinden Parti Meclisince Genel Merkez kontenjanı kapsamında önseçimler yapılmadan 15 gün önce atanabilir. Bu durum derhal kamuoyuyla paylaşılır.

Ben: Seçimlere 6 ay kala CHP’de bütün bu değişikliklerin gerçekleşeceğine, partinin ön seçim yapacağına gerçekten inanıyor musun? Ancak rüyanda görürsün Ülkü...!