HABERTÜRK

Hayvanlar cam kafesten çıkmalı


05 Aralık 2012

Kadıköy Belediyesi’nin, ilçedeki petshop’larda kedi-köpek ve tavşan gibi hayvanların satışını yasaklama teklifi, pazartesi günü Belediye Meclisi’nde görüşüldü.

90’nın üzerinde pet-shop, hayvan satış mağazasının bulunduğu Kadıköy’de, hayvanlar için önemli bir adım atan Kadıköy Belediyesi’ni tebrik ediyorum.

Teklifte, petshop diye adlandırılan mağazalarda 31 Mart 2013 tarihinden itibaren kedi, köpek ve tavşan gibi evcil hayvanların satışının yasaklanması isteniyordu.
 Ve sonunda istenen oldu. Darısı diğer belediyelerin ve bu belediyelerin sınırları içinde bulunan pet-shopların başına...

DESTEKLİYORUM

Teklifin gerekçesinde, kedi, köpek, tavşan gibi canlı hayvanların petshop’larda günlerce hatta haftalarca vitrinlerde sergilendiği, birçok doğal ihtiyaçlarının karşılanmayıp, aşı takvimlerinin de tamamlanmadığına dikkat çekilmiş. Ayrıca birçok yavru köpeğin erken zamanda sütten kesilerek annelerinden ayrıldığı, gece kapanan pet-shop’larda hayvanların bütün gece yalnız bırakılıp açlığa terk edildiği de vurgulanmıştı.

Teklifin gerekçelerinin tamamına sonuna kadar katılıyorum.

Çünkü, tesadüf bu ya ...Daha iki gün önce Akmerkez’in içinde bulunan pet-shop ‘ın önünden geçtim. Gözüm ister istemez her zaman olduğu gibi cam kafeslere kapatılmış o dünya güzeli yavru kedilere ve köpeklere takıldı. Yine mıknatıs gibi beni çektiler. Kendimi tutamayıp camlara yapıştım. O kadar küçük ve savunmasızlardı ki...

Herbirinin altlarına serilmiş olan gazete kağıtları tuvalet ihtiyaçlarını başka yere yapma imkanları olmadığından yer yer ıslaktı.

Ah... bir de o minik , dört ayağının üzerinde durmaya çalışan dünya çirkini buldog köğeği. Belli ki vakti gelmeden annesinin yanından alınmış.

“Al, çıkar beni buradan”‘ dercesine baktığını görünce gözlerimi nereye kaçıracağımı bilemedim.

Cam kafeslerde, (özellikle alışveriş merkezlerinde ) sağlıksız koşullarda hayvanların teşhir edilmesine her yerde son verilmeli.

Lütfen Kadıköy Belediyesi tarafından alınan bu karar Türkiye’de ki bütün Belediyelere örnek olsun.