HABERTÜRK

Hayalet uçak...


13 Aralık 2012

Birkaç gün önce yeni başladığım romanı okurken aniden televizyondaki haberlere kulak kesildim. Işte o an tüylerim diken diken oldu. Elimdeki kitabı ateşe dokunmuş gibi bir kenara bırakıverdim.

İyi ama nasıl olur, ben bu olayları şu an elimde ki macera romanında okuyorum. Belki bir noktadan sonra gelişen ve kesişen olaylar farklı bir niteliğine dönüşüyor. Ama, ama... nasıl olur...?

Haberlerde CHP Milletvekili Ali Özgündüz‘ün 22 Haziran 2012’de Doğu Akdeniz’de keşif uçuşu yaparken Suriye tarafından düşürülen RF-4E savaş uçağına ikinci bir uçağın eşlik ettiği iddialarından ve vermiş olduğu soru önergesinden bahsediliyordu.

Bu soru önergesine karşılık olarak Milli Savunma Bakanı ismet Yılmaz’ın “22 Haziran 2012’de RF-4E keşif uçağının Doğu Akdeniz’de görev uçuşu esnasında düşürülmesi iddiasıyla ilgili gizlilik kararı bulunan soruşturma, Genelkurmay Askeri Savcılığı‘nın 2012/274 esas numarasında devam ettirildiğinden yazılı soru önergesindeki sorulara cevap verilememektedir. Bu konuda Genelkurmay Askeri Savcılığı tarafından 19 Eylül 2012’de açıklama yapılmıştır.” yanıtını duyduğumda ise kitabı hemen yeniden elime aldım.

İlginç, çok ilginç...., İlk sayfalara geri dönerek yazarın giriş bölümünü ve önsözünü yeniden dikkatlice okumaya başladım.

Geçen hafta piyasa çıkan emekli MİT mensubu Bülent Ruscuklu’nun Hayalet Uçak Vekaleten Savaş isimli macera romanı şöyle başlıyor:

Bu bir macera romanıdır. İsim ve karakterler size tanıdık gelebilir. Olaylar da geçmişte ve günümüzde yaşadıklarımızla benzerlik taşıyabilir.

Okuduklarımdan, yaşadıklarımdan etkilenmiş olabilirim... Gerçi romanda ara ara gerçek olaylar yer alıyor olsa da... Sonuçta inanın bir kurgu romanıdır. Yazdığım yerlerin çoğunu gördüm. Yaşadım. Suriye... Sıkı bir rejimle yönetilen ülke de olsa... O ülkede güvenle dolaştım.

Kitabın birinci bölümü ve diğer sayfalardan bazı kesitler ise şöyle;

Flaş...Flaş...Flaş...

22 haziran 2012

Saat 14.45

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yazılı açıklama:

“Görev uçuşu için saat 10.30’da Malatya-Erhaç Meydanı’ndan kalkış yapan bir uçağımız saat 11.58’de Hatay’ın güneybatısında, deniz üzerinde radar ve teması kesildi.”

Yunanistan’ın strateji ve savunma yayını yapan haber sitesi, Rusya kaynaklarına dayandırıldığını iddia ettiği haberine göre, olay sırasında daha yüksekten uçan ikinci uçak kaçmayı başardı. (Defecenet.gr)

Merakınız uyandı değil mi...? Devamını kendi kitabınızdan okuyun...