HABERTÜRK

Harbiden atladı..!


16 Ekim 2012

Pazar akşamı keyifle ‘Ben bilmem eşim bilir’ yarışmasını izlerken çılgın bir Avustur- yalı’nın günlerden beri tartışılan uzaydan dünyaya atlayışını gerçekleştireceği olayını hatırladım.

‘Nasılsa yine iptal olur’ düşüncesi ile kanal değiştirdiğimde inanın bu ana tanık olabileceğimize inanmıyordum.

Ekranda Felix’in uzaydan dünyaya bakış anını görene kadar bile tereddütlerim vardı. Hatta butona bastığı ana kadar vazgeçebileceğini düşündüm.

Ben olsam o butona basar mıydım?

Ne butonu, ne basması? Kimse beni 200 metreden yukarı çıkaramazdı... Değil 39.000 metre yüksekliğe uzaya çıkacağım.

Fuardaki dönme dolaba bindiğimde bile kötü olur aşağıya bakamam. Hatta dönme dolap durduğunda yeri öpecek hale gelirim.

Siz 39.000 metreden aşağıya atlamak ister miydiniz?

Nasıl bir çılgın akıl ya da nasıl bir fikirdir bu?

İnsanoğlu bakalım daha nelere şahit olacak?

Avusturyalı sporcu Felix Baumgartner’in, dünyanın merakla beklediği “uzaydan atlayışını” pazar günü ekranda canlı yayında izlerken herkes gibi ben de soluğumu tuttum.

Hele ilk 20 saniye...

Kendisini tutacak hiç bir atmosfer tabakası, hava katmanı yokken serbest düşüşte bir an da programsız taklalar atmaya başladı. Ve kendisini düzelterek yörüngesine oturttu.

Vücut bu koşullara dayanabilir miydi? Dayandı... Bizler de gözlerimizle gördük. Ve inişini tamamlandığında ben de farkında olmadan tuttuğum soluğumu bıraktım.

Ordudan emekli olan 43 yaşındaki paraşütçü, ABD’nin New Mexico eyaletinde yapacağı rekor denemesini, salı günü havanın fazla rüzgârlı olması nedeniyle ertelemişti.

Balonla gözyüzüne yükselen özel geliştirilmiş kapsülden atlayarak, serbest düşüşte ses duvarını aşan ilk insan olmak isteyen ve bu arzusunu inanılmaz bir şekilde başaran Baumgartner bakalım bundan sonra nereye gitmek isteyecek ?

Nedir bu atlayışın bir adım ötesi ? Düşüncesi bile korkutucu...

Baumgartner, Mart ayında yaptığı denemede 21 bin 800 metre irtifadan kendisini boşluğa bırakmış, saatte 587 kilometre hıza ulaşarak 3 dakika 33 saniye sonra New Mexico çölüne inmiş.

Bu arada Felix hiç evlenmemiş genç bir adam.

Düşündüm de böyle bir adamın sevgilisi veya eşi olmak ister miydim?

Allah sahibine bağışlasın. Bence normal bir adam değil. Hele bana göre hiç değil...!