HABERTÜRK

Hani mahalle baskısı yoktu?


20 Temmuz 2012

Hani ülkemizde mahalle baskısı yoktu ?

Bal gibi de var işte....

EYÜP mahallesinde, baskı yüzünden Efes One Love festivali One Love Festivali olmak zorunda kaldı mı kalmadı mı?

One Love Festivali önce, Twitter ‘da kendilerini Eyüp halkı diye nitelendiren bir grubun “Eyüp’te bira festivali istemiyoruz” diyerek protesto etmesi ile karşı karşıya kaldı.

Ardından da Maçka Küçükçiftlik Park’a taşınmak...

Daha sonra Türkiye Yeşilay Cemiyeti, İstanbul Valiliği’ne başvurarak iznin iptal edilmesini istedi.

Bu gelişmelerin ardından haklı olarak sponsor firma Efes Pilsen, festivalden ismini çektiğini duyurmak zorunluluğu hissetti.

Neden?

Mahalle baskısı yüzünden?

GEREKÇEYE BAKIN

Şehrin en çok rağbet gören festivallerinden One Love, tüm bu tartışmaların gölgesinde Santralistanbul’da başlamış oldu ve bitti.

Festivale hayır kampanyası başlatan Eyüplüler, Eyüp gazetesinin internet sitesinden protesto gerekçelerini açıklamışlar:

“Biz kimsenin inancına, yaşantısına, sanat anlayışına karşı bir tepki koymuyoruz, bildirilen sanatçıların katılması ve kendi sanatlarını icra etmesine de bir itirazımız yok. Ancak Osmanlı’dan yadigar kalan bu mekanda ve Eyüp Sultan ilçesinin sınırları içerisinde, mübarek üç ayların içinde, tam da Ramazan ayının girişine yakın bir tarihte böyle bir festivalin bizler gibi Tüm Eyüp’lüleri ve Eyüp Sultan severlerini rencide edeceğini hem siyasi ve mülki erkanın, hem de festivalin sponsoru olan firmaların ve Bilgi Üniversitesi yetkililerinin bilmesi ve bu hassasiyetlere uygun bir şekilde hareket etmesini istiyoruz. Eyüp Sultan’da bira festivaline HAYIR diyoruz.”

Kardeşim, madem kimsenin inancına karışmıyorsun o zaman sana ne festivalde bira içen vatandaştan?

Festival halka açık bir festivalse siz Eyüplüler de eğer orada olacaksanız, oturursunuz bir kenarda paşa paşa müziğinizi dinler, Ramazan öncesi suyunuzu içer çeker gidirsiniz.

KULAK VERİN

Madem kimsenin inancına tepkili değilsiniz, tekrar soruyorum:

“Size ne festival alanında bulunan diğer insanların bira içip eğlenmesinden?”

Hem festival Eyüp sokaklarında değildi ki, rencide olun, rahatsız olun.

Ayrıca çok net biliyorum, festival, Bilgi Üniversitesinin koskoca kampüsünde gerçekleşirken seslerin duyulması, festival alanındaki insanların gözükmesi, dışarıdan, Eyüp’ten zaten mümkün değil.

Ne olurdu Efes One Love Festivali sizlerin “mahalle baskısına” ve de sizlere kulak verip dediğinizi yapanların kurbanı olmayıp One Love Festivali olmak zorunda kalmasaydı?

İncileriniz mi dökülür dü?