HABERTÜRK

Haftaya başlarken


17 Ocak 2012

‎1940’ların otoriter yönetim anlayışının ritüelleri arasında yer alan 19 Mayıs törenleri artık kutlanmayacakmış. 2000’li yılların demokratik anlayışı böyle buyurdu.
Haftaya başlarken...
Var mı itirazı olan....?


3. köprü bilmecesi


Yıllardır İstanbul trafiğine çözüm aranmakta. Birinci boğaz köprüsü, ikinci boğaz köprüsü derken, üçüncüsü İstanbul trafiği adına kaçınılmaz bir ihtiyaç oldu.
Üçüncü köprü yapılacak ayağı ile de aylardır yeni yapılması planlanan köprünün ayaklarına denk gelen bütün arazilerin, evlerin fiyatları da alıp başını gitmişti.
Haftaya başlarken ne oldu?
Üçüncü köprü yalan oldu...
Peki hevesle bekleyen firmalar neden üçüncü köprü ihalesine katılmadılar?
Ne demişler? Karamanın koyunu sonra çıkar oyunu...


Titanik gibi...


4900 kişinin bulunduğu ve İtalya’da karaya oturan Costa Concordia gemisi var ya... Kabusum oldu. Kaptanın gemiyi yolculardan önce terk etmesi ve gemi kazası tüm dünyayı şok ederken asıl şok bizim evde yaşanıyor.
İnanmayacaksınız ama eğer eşim beni dinlemiş olsaydı, şu an belki de haftaya başlarken sizlere bu satırları yazamamış olacaktım. Çünkü az daha biz de o gemi de olacaktık.
Ve hafta sonu haber bü‎ltenleri yolcular arasında 9 yerine 11 Türk var diyeceklerdi.
Yılbaşı tatili haftasında gitmekten vazgeçtiğimiz ve bir sonraki haftaya rezervasyon yaptırdığımız, sonra da havaları bahane ederek eşimin su koyverdiği rüya seyahatimizin muhteşem gemisi Costa Concordia battı...
İnanılır gibi değil...
Haber bültenlerinde yan yatmış koskoca gemiye bakarken eşim sinirli bir şekilde;
“Eeee... Her şeye rağmen haftaya gidiyor muyuz rüya seyahate?” diye sormaktan bir vazgeçse...
Sanırım bu haftam daha iyi geçecek...


Yalan dünya


Hafta sonu İstanbul’da lapa lapa yağan karı burnumu cama dayayarak keyifle seyrettim. Karlı ve soğuk havada ne yapılır? Doya doya dergilerimi okuyup bolca da televizyon seyrettim.
Bu sayede de Gülse Birsel’in merakla beklediğim yeni dizisi ‘Yalan Dünya’yı seyretme imkanı buldum.
Avrupa Yakası’ndan sonra Yalan Dünya’yı sevebilecek miyim henüz karar veremedim. Ama ilk bölüm bana sanki biraz zorlama gibi geldi. Ya da rolleri henüz kafamda tam oturtamadım. Gün doğmadan neler doğar, derlermiş. Diğer bölümleri bekleyelim. Haftaya da kesin hükümlü başlamayalım...