HABERTÜRK

Haftanın 'Top One'ı


26 Mayıs 2012
Bu haftayı şehir dışında geçirmenin mutluluğunu yaşarken uzaktan da olsa takip ettiğim Türkiye gündemi uzun zamandan beri belki de ilk kez mutluluğuma mutluluk kattı.
Fakat diğer taraftan da bunca pozitif haber karşısında "Bayram değil seyran değil. İyi de o zaman eniştem beni niye öptü?" diye düşünmekten de kendimi alamadım.
Bilindiği üzere bu hafta içinde askerlik ile ilgili yeni düzenlemeler basında yer aldı. Bedelli askerlik konusu ise köklü değişimlere uğramış olsa da yetmemiş olacak ki yeni düzenlemelere her gün ufak ufak yenileri ekleniyor.
Örneğin, perşembe günü yeni düzenlemeyle bedelli askerlik kapsamına mahkeme kararıyla yaşını daha önce küçültmüş olanları da aldılar. Sadece tanık ifadesi ile yaşını büyütenler veya DNA tarama testi ile yaşının büyük olduğunu kanıtlayanlar, bu kapsamın dışında bırakıldılar.
Yani
 yeni düzenlemeyle, 15 Haziran'a kadar yaşını 30'un üzerine büyütenler (Örneğin; 1983 yılında doğan bir yükümlü, bugünden itibaren mahkemeye başvurur ve hastane kayıtlarının esas alınmasıyla doğum tarihini 1982 olarak değiştirebilirse bedelli askerlik uygulamasından yararlanabilecek)
 bu yeni düzenlemeden faydalanabilecekler.


KREDİ KATINA 12 TAKSİT
Yaş büyütme imkanı da yetmemiş olacak ki üstüne bir de sonradan yapılan değişiklikle bedelli ücretinin yarısı başvuru sırasında alınırken, geri kalan tutarı da 12 eşit taksite bölme olanağı sağlandı. (Daha önceki düzenlemede başvuru sırasında ödenen tutarın geri kalanı 6 eşit taksitte ödeniyordu.)
Muhtemelen bu durumda kredi kartına 12 taksit kampanyası yapan bankalar kartlarını askerlik kapsamında kullananlara taksitlerini 3 ay öteleme, ya da artı bonus kampanyaları da uygulayacaklardır.

VAY GİDENE...
Eeee... Bugüne kadar askerliklerini yaparken bu imkanlardan faydalanamamış olanlar, bedelli ücretlerini peşinen tıkır tıkır ödemiş olanlar ya da hiç yoktan askerlik uğruna evlatları, eşleri, dostları şehit düşmüş olanlar?
Eh ne derler bilirsiniz... geçmiş geçmiştir.
Vay gidene...