HABERTÜRK

Hafta sonu Çeşme


14 Temmuz 2010


Çeşme, bu yaz sezona birçok yeni mekanla başladı. En büyük yenilik tabi ki Çeşme Limanı'nda hizmete yeni giren Çeşme Marina... Yıllardır en çok beğendiğim Marmaris Netsel Marina'dan kat be kat güzel olmuş. Geçen yıl Netsel Marina'ya gittiğimde eski havasının kalmadığını, birçok dükkanın kepenk kapattığını gözlerimle görmüş, üzülmüştüm.
Çeşme Marina'yı gezdiğimde ise şaşırdım. Çünkü bugüne kadar Marmaris Netsel Marina'da dükkan açmaya cesaret edememiş birçok ünlü marka, Çeşme Marina'da şık bir şekilde yerlerini almış. Dükkanların yanı sıra yeni açılan restoranlar da ortama ayrı bir renk katmış. Çeşme Marina'da da hem balık hem et yiyebileceğiniz mekanlar çoktan açılmış. Hatta Alaçatı Marina Port Balık Restoranı da hizmete başlamış.


Şu konuya değinmeden geçmek istemiyorum: Cumartesi akşamı Port Restoran'ın Çeşme Marina'daki şubesine gitmeye niyetlendik.
Yanımızdaki misafirlerimize hem yeni marinayı gezdirmek hem de deniz kenarında güzel bir balık yedirmek istedik. Rezervasyon yaptırmadan normalde bir yere gitme alışkanlığımız yoktur ama spontane gelişen bir durum olduğundan şansımızı deneyelim dedik. Fakat o da ne! Bir kalabalık, bir kalabalık...
Yine de aralarda boş masalar gözüme çarptı. Kapıda oradan sorumlu olduğu belli olan beye kibarca boş yerleri olup olmadığını sorduk. Aldığımız yanıt, son derece kabaca ve kimseye sormadan "Hiç yer yok" şeklinde oldu.
Tamam kardeşim, yer olmayabilir de bunu söylemekten söylemeye fark var. Bir kere önce konuştuğun insanların doğru düzgün yüzüne bakacaksın.
Sonra da insan gibi "Bir şeyler ayarlamaya çalışalım", "Keşke rezervasyon yaptırmış olsaydınız" ya da "Şu boş yerlerin sahipleri gelmezse sizi yarım saat sonra haberdar edelim" gibi kibar yanıtlar vereceksin.
Bir daha ne Alaçatı Port ne de Çeşme Marina Port bizi zor görür. Ayrıca bir de dip not düşeyim: Hızlı şımaranların sonu, Çeşme'de hiçbir zaman uzun soluklu olmamıştır.

Bu arada minnetle belirteyim; Çeşme Emniyet Müdürü İlker Emir ve yardımcıları Alptekin Özgen, Tolga Özel, Caner Ünlü ve Birkan Uzun, 7 gün 24 saat boyunca Çeşme'de kuş uçurtmuyorlar.
Alkol kontrolleri her an, her yerde karşınıza çıkabiliyor. İnşallah Çeşme'de bu yaz hiçbir ailenin canı yanmaz, kazasız belasız bir yaz geçiririz. Hepiniz adına bu ekibe şimdiden sabır ve başarılar diliyorum.