HABERTÜRK

Habercilik bu olmamalı


01 Aralık 2012

Gerek ülkemizde gerekse dünyada basının gücü yadsınamaz bir gerçek. Peki basında her çıkan haber doğru mudur? Eğer ülke halkının çoğunluğu bizim halkımız kadar cahil ve sürü psikolojisi ile hareket ediyorlarsa yazık ki yazılan çizilen her şeye inanırlar.

Birkaç gün önce MASAK raporuna dayanarak 12 Eylül darbesini yapan beş komutanın mal varlıkları koca koca puntolarla yazılarak paşaların resimleri ile birlikte manşet haber olarak verildi. Sonra ne oldu? Birçoğu da merhum paşaların yayınlanan mal varlıklarının hiçbirinin doğru olmadığı ortaya çıktı. Zaten üzgün olan aileleri bir kez daha üzüldüler.

Hatta rezil olmanın ucundan döndüler. İlk gün yayınlanan haberi okuyan ve inanan halkımız paşalara sövdü saydı. Şimdi de “Aaaaa haberler doğru değilmiş” deniyor. Memlekette asker düşmanlığı yaratma modası son hızla devam ederken çamur at izi kalsın şeklinde yayınlanan bu haberlerin iyice tadı kaçmadı mı? Paşaların ailelerinden kimler, nasıl, hangi manşetlerle özür dileyecekler ya da dileyebilecekler mi, merak ediyorum.

BU DA BAŞKA TÜRÜ
Bizde toplumu yanlış yönlendiren haberler yapılırken durum dünyada farklı mı? Dünyanın gelişmiş ülkelerinde, önemli bir haber daha sonra ispatlanarak yalanlanmışsa haberin merkezi olan yayın organının yetkilisi anında ya görevden alınır ya da istifa eder. Bu durum o ülkenin yetkilileri için de geçerlidir.

MADALYONUN KOMİK YÜZÜ
Tabi haberciliğin, bir de trajikomik olaylara sebebiyet veren yüzü var. Zaman zaman internetten haber çalma, yani ‘cut-paste’ ‘kesyapıştır’ yöntemi uygulandığını hepimiz biliyoruz. Tabi haberi çalan yayın kuruluşu haberin içeriğini araştırmadığından sonuçlarına katlanmayı göze alabiliyorsa... Örneğin Çin medyası, mizahi uydurma haberleriyle tanınan Amerikan merkezli The Onion (Soğan) internet sitesinin, Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un’un ‘Yaşayan En Seksi Erkek’ seçildiğine ilişkin haberini gerçek sanıp yayına koymuş. Yetmezmiş gibi , People’s Daily Gazetesi, internet sitesinde Kim Jong Un ‘un fotoğraflarından oluşan bir albüm yayınlamış. Ve haberinde “yakışıklılığı, yuvarlak yüzü, çocuksu cazibesi ve güçlü yapısıyla Pyonyang liderinin her kadının gerçekleşen rüyası” olduğu yorumunu yapmış.. Ne yapacak mışız? Haber yaparken yazarken ve de okurken dikkatli olacakmışız!