HABERTÜRK

Gül bahçesi


08 Mart 2010


Sevgili okuyucular balyoz dendiğinde benim aklıma bugüne kadar ilk gelen sert bir nesneyi kırmaya yarayan aletti. Meğer bilmediğimiz ne çok manası varmış. Türkiye'de olduğu varsayılan birçok operasyona çeşit çeşit isimler verilmektedir. Bu isimleri de nereden bulur çıkarırlar anlayabilmiş değilim. Örneğin Ergenekon, örneğin Beyaz Fener, örneğin Balina, örneğin Balyoz.. Bu isimler neden konur, operasyonlar neden bu tarz adlandırılır elbet bir gün anlayacağız. Ömrümüz yeter mi, orası meçhul. Yetkililer yaşanan her türlü karmaşaya çeşitli isimler koyduklarına göre vatandaş olarak bende kronikleşmiş olan bir sorunumuza isim koyma kararı aldım. Hatta yetkililer gibi kafama göre takılmayarak sizlerinde oylamasına sunmak istiyorum.

HEPİMİZ ALIŞIRIZ

Yaşanan kaos ya da kriz malumunuz şu an hiçbir hükümet yetkilisinin ilgilenmediği konu: Ekonomik kriz. Ben bu durumu gizli kodlama ile gündeme taşımak istiyorum. Çünkü şu aralar istikrarı bozmamak, gerginlik yaratmamak adına en vahim olayları bile iyi yönüyle yazmak zorundayız. Efendim şimdi gelelim "Ekonomik krizin" kod adına. Bugünden itibaren sizlere "Gül Bahçesi" dediğimde anlayın ki "Ekonomik kriz" demek istiyorum. Biraz anlatımda kargaşa yaşatacağım ama nasıl olsa sizler bu duruma da alışırsınız. Bugüne kadar zaten hep alışmadınız mı?
Gelelim bugünkü yazımın ana konusuna. Günlerdir İstanbul'da vatandaştan tutun da esnaf, tüccara kadar her insanla konuşmaktayım. Yani bir nevi kendimce anket yapmaktayım. Sorum şu; Bugün seçim olsa kime oy vereceksiniz? Öncelikle şunu belirteyim, sokaktaki vatandaşın seçimle ilgilendiği yok. Tek dertleri geçim...

DİKENLİ HALE GELDİ

Türkiye, açılımı, balyozu, referandumu tartışırken zamlar ve vergi artışı sonucu çarşı Pazar fiyatları vatandaşın cebini yakmış. Yetkililer bitmeyen tartışmaları ile vakit geçirirken tek haneli enflasyon olmuş çift haneli. Anayasa değişikliği ile referanduma kafayı takmış olan yetkililer bizim "Gül Bahçe-si"ni unutup gittiler. O kadar kendi haline bıraktılar ki o da doğal yollardan beslenerek iki katı gül vermeye başladı. Yani çift haneli nur topu gibi "Gül Bah-çesi"miz oldu. Yağan yağmurların dozu kaçmış olsa da Gül Bahçemiz bu durumdan beslendikçe beslendi.
Gıdaya gelen zamlar ve vergi artışları nedeniyle güllerimiz iyice dikenli olmuşsa da varsın olsun. Zaten kimse bize dikensiz Gül Bahçesi vaat etmemişti. Öyle değil mi canlarım? Her şey güllük gülistanlık. Seçimde oy kullanma sorusunun cevabı mı? İşsizler partisi kimden yana seçim koalisyonu yaparsa oylarını oraya atacaklarmış. Ne güzel değil mi?