HABERTÜRK

Gözümüzden kaçanlar


28 Aralık 2011

2011 yılını geride bırakmamıza sayılı günler kalmışken yıl içinde dikkat etmediğimiz gözümüzden kaçan o kadar çok hassas konular var ki...

Örneğin ;

Bizler milletvekillerinin maaşlarına kilitlenmişken 2012 yılı büyümesi için farklı farklı tahminler yapılmaya devam ediliyor. Hükümet yüzde 4, IMF yüzde 2, OECD yüzde 3 derken, kimse düşüşün sert mi yumuşak mı olacağını tartışmıyor.

Hükümetin bildiği tek şey; mutlak beklenen küresel kriz 2012’de bizi yine teğet geçecek.

HIRVATİSTAN’I DUYAN VAR MI?

2011 yılında TBMM çatısı altındakiler gece yarıları oylanan kanun maddeleri ile meşkulken Hırvatistan AB ‘ye girme yarışını kazandı. (9 Aralık 2011’de tam üyelik sözleşmesi imzalandı)

Hırvatistan 2005 yılından beri üyelik görüşmelerini sessiz sedasız yürütüyordu. Tek sorunları Slovenya ile sınır sürtüşmesiydi.

Tam üyelik için AB’nin kriterlerlerinden biri bu ülkelerin onlar için ne kadar Avrupalı olduklarıdır. Hırvatistan 56 bin 594 km büyüklüğünde olan 4 milyon 403 bin nüfuslu güzel bir ülke. Cumhurbaşkanı Ivo Josipovic. Başbakanı ise bir kadın; Jadranka Kosor.

Yani anlayacağınız Avrupalılar. Görüntüleri de son derece Avrupai...

AB’nin Türkiye’yi tam üyeliğe kabul etmesi uğruna dayattıkları reçeteleri uygularken Avrupalı görünmeyi nasıl başaracağız?

2012 yılına girerken AB konusunda tartışmadığımız bir konu bu...

SOSYALLEŞME DURUMLARI

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da Polat Otel’de bir düğünde MHP Bilecik Milletvekili Bahattin Şeker ve hanımı ile aynı masayı paylaştık.

Çok iyi tanışıyor olmamıza rağmen bir süredir görüşememiştik.

Merhaba, iyi akşamlar” merasiminden sonra anladım ki Bahattin Şeker eşimi ve beni ismen çıkarmakta zorlanıyor.

Bir eşimin hafif kirli sakalına bir önünde duran viski bardağına yan yan bakıyor. Kendisini rahatlatmak adına eşim hemen kimliğimizi hatırlattı.

Şeker; “Ya Mete bu sakal da nereden çıktı. Çok da kilo vermişsin. Tanıyamadım seni. Bir sakala bir de içtiğin viskiye baktım, ikilemde kaldım. Acaba derken... Oh be rahatlattın beni...”

2012 yılında Avrupalı gözükmenin yanı sıra sosyalleşmenin kriterlerine dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Benden söylemesi...