HABERTÜRK

Gözümüzden kaçan gelişmeler


27 Nisan 2012

Türkiye sınırları içinde kendi sorunlarımızla boğuşmaktan dünyada olan bitenlerden hergün biraz daha uzak kalıyoruz. Tutuklanmalar, gerilimler, geçmişle uğraşmak derken geleceğimizi ve gelişmekte olan olayları, hatta neredeyse kendimizi unuttuğumuzun farkında değiliz.

Ülke sınırlarımız içinde telefon dinlemelerini, minik böcekleri, şifre kırmalarını “özgürlük ihlali” olarak adlandırıp tartışırken meğer dünya tamamen şeffaflaşmaya hazırlanıyormuş.

NASIL MI ?

ABD’nin Utah eyaletinde çölün derinliklerinde, geleceğin dünya iletişimine hakim olacak olan, dev bir tesis inşa edilmiş. Bilin bakalım bu bölgede halen daha kimler yaşamaktaymış? Utah Çölü’nün derinliklerinde yer alan Bluffdale kasabası meğer modern dünyadan kaçarak kendi dinlerini ve hayat tarzlarını sürdüren Mormonlar’ın hayat alanıymış. Dünyanın gözü kulağı olacak böyle bir proje ve çalışanları için Mormonlar’dan daha uygun komşu olabilir mi? Projede   yer alacak olan tam donanımlı istihbarat subaylarının etrafta dolaşan Mormonlar’dan rahatsızlık duymayacakları kesin olsa da bu durumdan Mormonlar’ın hoşnut olacaklarını hiç zannetmiyorum.

Şimdi gelelim uzun sure gizlenen projenin içeriğine;

Bu ıssız bölgede artık tüm dünyanın izleneceği, dünyadaki tüm elektonik iletişimin takip edilerek deşifre edileceği bir tesis inşa edilmiş.

Bu yeni dev tesis tıpkı Mormonlar’ınki gibi bir tapınak olacakmış. Ve bu tapınakta en gelişmiş sunucular, bilgisayarlar, en karmaşık yazılımlar ve istihbarat uzmanları yer alacaklarmış.

Başlarda çok gizli inşa edilen ABD Ulusal Güvenlik Teşkilatı NSA’nın amacı medyaya yansıyan tüm elektronik istihbaratlarının dışında bütün dünyanın elektronik ağlarını, denizaltı ağlarını, uydu ve internet iletişimini izlemek ve deşifre etmekmiş.

Dahası...yerel, ülkesel ve uluslararası tüm elektronik iletişim veri bankaları da buradan izlenebilecekmiş.

Bütün bu bilgileri edinebilmek için ise casus programlar yazılmaktaymış.

Sadece isim ya da numara girilerek hedef kişiye gelen ve ondan giden tüm telefon konuşmaları, internet mesajları bu programlarla doğrudan NSA merkezine yönlendirilip kaydedilebilecekmiş.

Diyeceğim o ki; bizler hala naftalin kokan geçmişteki olayları eşelerken, dünya yeniden doğmakta.

Ama kimsenin haberi yok.