HABERTÜRK

Gözler İzmir’de


06 Nisan 2011

Dün yayınlanan köşe yazımda da sizlerle paylaştığım gibi İzmir son derece bereketli bir şehir. Şehrimize nazar değmesin, Türkiye çapında 4 bin 500 kişi CHP’den milletvekili aday adayı olurken, sadece İzmir’den 300 civarında CHP aday adayı bulunmakta.

CHP İzmir aday adayları arasında dikkatimi çeken ve şans verilmesine inandığım bazı isimler şöyle: Genel Başkan Yardımcısı Alaattin Yüksel, eski Kültür Bakanı Suat Çağlayan, eski il başkanları Kemal Karataş, Rıfat Nalbantoğlu, Avrupa Acil Tıp Derneği Konsey Üyesi Dr. Ülkümen Rodoplu ve Baykal döneminde disipline verilen ilk Disiplin Kurulu Başkanı sıfatıyla Ülkü Caner.

AK PARTİ’DE DURUM

AK Parti İzmir aday adaylarının sayısı ise 150 civarında. Yani CHP aday adaylarının yarısı kadar. İzmir’de hiçbir suretle başarıya ulaşamayan AK Parti, aday adayları bakımından da İzmir’de çekimser kalmış. AK Parti İzmir aday adayları arasında gözüme çarpan ve Ankara’da olması gerektiği-ne inandığım isimlerin başında Bilal Doğan, Ali Aşlık, Ömür Kabak, Aydın Şengül gibi uzun süredir AK Parti’nin İzmir’de yükünü çekmiş kişiler var.

MHP’nin İzmir’deki durumuna gelince... MHP İzmir’de aday adayları sayısı açısından en cılız kalan parti oldu. 12 Haziran seçimleri adına MHP’den yaklaşık 45 kişi aday adaylığı için başvuruda bulunmuş. MHP’de bana kalırsa ilk sıralardan aday gösterilmesi gereken, olmazsa olmaz tek isim Musavvat Dervişoğlu. Daha sonra sırasıyla Sedat Demirer, Kamil Erdal Sipahi gibi genç isimler gelmekte.

DP’DE FARK ETMEZ

İzmir DP’den bahsetmeye ise hiç gerek yok. Çünkü DP’nin yeni Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, Başbakan’ın tek başına iktidar olacağına kesin gözü ile baktığından, İzmir’den kimi kaçıncı sıraya koysa da yine sorun çıkmaz.

Bu arada henüz ne aday adaylarının tam listesi belli ne de adaylık için tanıtım yapmaya başlayan var. Genel Başkan Namık Kemal Zeybek seçim ittifakı hususunda hangi kapıyı çalsa sonuç alamadığından, sanırım artık tek başına Başbakan olabilmenin yollarını arıyordur.

Yeni isimler, yeni aday adayları...

Bana kalırsa, gerek iktidar gerekse muhalefet partilerinden iki dönem üst üste milletvekili seçilmiş olan vekiller artık aday gösterilmemeliler. Onların yerine geçmek için sıra bekleyen o kadar çok İzmir emekçisi var ki...

Bir şans da onlara versilse...