HABERTÜRK

Gerçek gündem


20 Haziran 2015

 

Günlerdir bütün duyarlı köşe yazarları sandıktan çıkan sonucu değerlendirerek gerek AK Parti’yi, gerek CHP-MHP’yi gerekse HDP’yi uyarıyor.

Halk bir mesaj verdi: “Bırakın başkaları ile uğraşmayı, bizle kendi halkınızla ilgilenin. Zor durumdayız.”

Ey, meclise giren 4 siyasi partinin liderleri, bırakın kırmızı çizgileri de halka kulak verin. Artık gerçek gündemle ilgilenin.

Çiftçi, işçi, esnaf, sanayici, avukat, doktor, eczacı, öğretmen, öğrenci... Herkes dertli.

Bakın değerli eğitmenlerimiz, öğretmenlerimiz, ne diyorlar;

Serdar Y: Nazilli’de yaşıyor. Ücretli öğretmenlik yapıyor ama aldığı ücret geçimine yetmiyor. Nazilli gibi bir yerde iş imkanları çok zayıf olduğundan başka iş yapmak zorunda kalmış. Serdar öğretmen bir kömürcünün yanında çalışıyor.

Ferda Hoca: Bir senedir özel eğitimde sınıf öğretmeni olarak çalışıyor. Bu işe başlayana kadar kitap ve kurs parası için tarlada çalışmak zorunda kalmış; ‘İnsanın bu kadar emek verip karşılığını alamaması en kötü hak gaspıdır’ diyor.

Ferhat A: Bu yıl ücretli öğretmenlik yapmaya başlamış. KPSS’ye çalıştığı süre boyunca yıl içinde inşaatlarda işçilik yapmış. Sınavdan 80.4 almasına rağmen ataması yapılmamış. İnşatta çalışmaya devam etmek zorunda kalınca babası izin vermemiş; “Ben seni bunun için okutmadım” demiş. O da mecburen ücretli öğretmenliğe başlamış.

Mehmet K: İmkansızlıklar yakasını bırakmamış. Lise biter bitmez eve para getirebilmek için sanayide ağır işlerde çalışmak zorunda kalmış. Çalışmış, çabalamış 25 yaşına geldiğinde üniversite sınavını kazanmış hem coğrafya hem de felsefe bölümlerini bitirmiş. Şimdi coğrafyadan yüksek lisans yapmaktaymış. 4 senedir KPSS engeline takıldığından mesleğini yapamaz olmuş.

Mehmet K; “4 senedir beni atamayan bu devlete ücretli öğretmenlik yapıyorum. Yuva kuramıyoruz. Hayatıma anlam katan insanın en sevdiği ayvadan 3 tane bile alamazken üç çocuğu nasıl yapalım? Atanmıyoruz ki evlenelim” diyerek derdine çare arıyor.

Hatice U: 2012’de Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyat öğretmenliğini bitirmiş. KPSS’den 80.87 almış. Bölümünün puanı 81.27’de kalmış. Sonrası bildik hikaye. Ücretli öğretmenliğin yanı sıra örgü örerek geçimini sağlamaya çalışıyor. Atanacağı günlerin hayallerini kuruyor.

Yukarıda yazdıklarım sadece bir avuç öğretmenin çilesi. Diğer iş kollarında da durum farklı değil.

Yıllardır komşunun bahçesi ile uğraşacağımıza kendi kapımızın önünü süpürseydik belki de sandıktan bambaşka sonuçlar çıkacaktı.

Çıkan sonucu kimse unutmasın.

İlgili makamlara duyurulur!