HABERTÜRK

Gençleri kurtarmalıyız


21 Ağustos 2013

Güncellenen Karayolları Trafik Kanunu’nda sürücülere artık alkol testinin yanı sıra uyuşturucu testi de yapılması yasalaştı. 23 Ağustos Cuma uygulanmaya başlayacak olan yeni uygulamaya göre uyuşturucu kullandığı tespit edilen sürücüler için 3 bin altı yüz lira para cezası uygulanarak ehliyetlerine 5 yıl süreyle el konulacak.

Peki gençleri uyuşturucudan uzak tutmak için bu cezalar yeterli mi? Son günlerde uyuşturucu yüzünden ölen gençlerin haberleri hepimizin yüreğini yaktı. Bir kaç gün önce bir grup gençle sohbet ettim. Sigara içer gibi ot kullanımının yaygın olduğundan, içmeyenlerin neredeyse sayıyla gösterilecek kadar az olduğundan bahsettiler. Yanlış mı duyuyorum derken, ot içmenin sigaradan daha az zararlı olduğunu bile savundular. En kötüsü ise belli ki arkadaş çevrelerinin etkisi. Sürücülere alkol testinin yanı sra yapılacak olan uyuşturucu testi gençleri uyuşturucudan uzak tutmada caydırıcı etken olabilecek mi? Keşke olsa...

Son olarak İzmir Karabağlar ilçesinde ailesi tatilde olan 19 yaşındaki Barışcan Akhan’nın aklolle birlikte uyuşturucu, hap ve esrar kullanımı sonucu ölümü bir ailenin daha canını yaktı. Yine geçen çarşamba günü Şirinyer’de parkta rahatsızlanan ve hastaneye kaldırılan 19 yaşında ki Berk Gencer, ertesi gün Evka3 semtinde hayatını kaybeden 23 yaşındaki İsa Ahmet Kaya’da uyuşturucu kurbanları arasındalar.

Bir hafta içinde İzmir’de uyuşturucu yüzünden hayatını kaybeden üç genç insan. 9 ilde ilköğretim ve ortaöğretim gençleri arasında 24,000 kişiye ankete uygulanmış. Ve madde kullanımı en yüksek, il neresi çıkmış biliyor musunuz? İzmir... Alkol testinin yanı sıra Cuma günü itibari ile trafikte yapılacak olan uyuşturucu testini sonuna kadar destekliyorum. Hatta para cezasının yanı sıra uyuşturucu kullandıkları tespit edilen sürücüler belli bir rehabilitasyona da tabi tutulurlarsa cezalar daha da etkili olacaktır. Hiç ummadığım gençlerden duyduklarım beni o kadar dehşete düşürdü ki...Ne yapıp edip, gençlerimizi uyuşturucu, esrar , ot illetlerinden uzak tutmanın yollarını bulmalıyız.