HABERTÜRK

Gençler sahipsiz kalmadı...


26 Nisan 2011

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasındaki ‘Bozkurt’ ve ‘eşrefi mahlukat’ tartışması, Bahçeli’nin İzmir ziyaretinde de devam etti. YGS sınavının şifre skandalı tamda seçim arifesine denk geldiğinden liderler gündemde olması gereken maddeleri bir kenara bıraktılar, şifre skandalı üzerinden atışmaya başladılar.

MHP’nin İzmir adaylarını tanıtan konuşmasında Bahçeli, “İhanet mensupları ne derse desin sesini çıkarmayan Başbakan, MHP’ye karşı her fırsatta zehirli dilini çıkarmaktadır” derken, Yükseköğretime Giriş Sınavı’nda (YGS) kopya olayını protesto edenlere, Başbakan Erdoğan’ın karşılarına 5-10 bin genci çıkarmaktan söz etmesi konusuna da değinerek, “Erdoğan’a demiştim ki, ‘10 bin milisinle Taksim’e gel ben de bin Bozkurtumla oraya geleyim. İnanıyorum ki Kasımpaşa’ya kadar ardına bakmadan kaçacaksın.’ Ama o aziz dava arkadaşlarıma hayvan iddiasında bulunarak alçak ve rezil bir ifade kullanmıştır” şeklinde tepkisini sert bir üslupla dile getirdi.

MUHALEFET SAHİP ÇIKTI

Aynı şekilde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da YSG mağduru gençlere her fırsatta sahip çıkmaya devam ediyor. Samsun mitinginde gençlere de seslenen Kılıçdaroğlu işsizliğe vurgu yaparak, “Size bir soru, dünyanın hangi ülkesinde bir Başbakan çıkar, ‘her üniversiteyi bitiren iş bulacak diye bir kural yoktur’ der? Bunu kabul ediyor musunuz?” diye sorarken, “Bir milyon 700 bin öğrenci sınava giriyor. Yandaş Giriş Sınavı, YGS. Başına bir adam getirmişler. Nereden bulurlar bu adamı ben şaşırıyorum. Arasanız bulamazsınız. Cumhurbaşkanı’na, Milli Eğitim Bakanı’na ‘şifre yok’ diyor. Sonra şifre olduğunu açıklıyor. Ama koltuğundan kalkmıyor, koltuk bu kadar tatlı mı?

Bir de akademik unvanında Prof. Dr. yazıyor, senin profesörlüğün böyleyse vay ÖSYM’nin haline. Bu sınav sistemini de değiştireceğiz” diyerek gençlere umut veriyor.

Peki yetkili makamlar bu kadar serzeniş, isyan, protesto ve belirsizlikler karşısında ne yaptı?

GİDEREK BELİRSİZLEŞTİ

Dün başlaması gereken LYS başvuru tarihlerini ertelediler.

Yani, gençlere umut vereceklerine daha da belirsizliğe sürüklediler.

12 Haziran seçimleri öncesi yaşanan ÖSYM rezaleti belli ki birilerinin başını yakacak. Tükürdüğünü yalamamak için sürekli top çeviren yetkili makamların mı, yoksa bu tezgahı hazırlayanların mı..?

Ha... Bir de YGS mağduru gençlerin oyları vardı değil mi? Bakalım neler olacak? Hep beraber izleyip göreceğiz.