HABERTÜRK

Fütüroloji


05 Ekim 2012

Fütüroloji nedir bilir misiniz? Geçmişin olaylarını gelecek özlemiyle harmanlayan gelecek bilimdir.

Bana kalırsa fütüroloji gerçek bir sanattır. Çünkü her fütüristin kendine özgü bir üslubu vardır. Kimi fütüristler geçmişi değerlendirip, tarihin tekerrür edeceğini var sayarken, kimi geçmişteki olayların geleceğe işaret ettiğine hükmederler. Kimi fütürüstler ise geçmişi yok sayarak yalnız geleceğe odaklanırlar. Gelecek onlar için bağımsızdır.

Günümüzde fütüroloji konusuyla uğraşanlar ülkelerin gelecekleri ile ilgili analizleri yapmaktan kaçınırlar. Çünkü bir ülkenin geleceği üzerine çalışan fütürolog, yalnız teknolojide ki gelişmeleri değil, toplumu ve siyaseti de bilmek zorundadır.

Şimdi gelelim neden fütürolojiye ve fütürüstlere bu kadar takıldığıma... Çarşamba günü gökten Türkiye topraklarına Akçakale’ye top mermisi düştü. Düşen elma değil bombaydı. Hem de can alan cinsinden. Canımızı aldı...

TARİHSEL SÜREÇ

(Türkiye’ye göre; Suriye teröre ev sahipliği yaptığı, su kaynaklarının paylaşımında sorun çıkardığı ve coğrafik olarak Türk toprak bütünlüğüne müdahalede bulunduğu için düşman ülke.

Suriye’ye göre ise; Türkiye su kaynaklarını adil paylaşmadığı, batı ülkelerinin destekçisi olduğu, kendi toprakları (Hatay) üzerinde hak iddia ettiği için düşman ülke.

911 kilometrelik kara sınırı bulunan iki komşu ülkenin arasının tarihsel süreçte çoğunlukla gergin geçtiği bilinen bir gerçek. 1998 yılında Adana Anlaşması’nın imzalanması ile olumlu yönde gelişen ilişkiler 2011 yılında Suriye İç Savaşı’nın patlak vermesi ile tekrar yerini gerginliğe bıraktı.

1998 ve 2011 yılları arasındaki on iki yıllık dönem Suriye-Türkiye ilişkilerinin tek olumlu dönemidir diyebiliriz.

FÜTÜROLOJİ’YE GÖRE...

İşte bu noktada aklımı karıştıran fütürologlar ve fütüroloji devreye giriyor.

Yani gelecek bilimi...

Daha anlaşılır kılmak için konuyu şöyle ele alalıyım. Gelmişi geçmişi belli olan iki düşman ülkenin gelecekte can ciğer kuzu sarması olamayacaklarını anlamak için fütürolog olmak mı lazım?

Ya da... Düşman olduğunu bildiğiniz ülkenin (geçmişi yok sayarak) içişlerine karışmak için fütürolojiye mi bakmak mı lazımdı?