HABERTÜRK

Frankfurtlu İzmirliler


16 Kasım 2011

Günlerdir Frankfurt sokaklarını arşınlıyorum. Kendimi değil yabancı hissetmek, neredeyse bir ara Almanya’da olduğumu unutacaktım. Bu arada günlerdir Almanya’da Türklerin Almanya’ya göçlerinin 50. yılı kutlanmakta. Almanların bu durumu kutlamaları mı yoksa “Yas dönemi” mi ilan etmeleri gerektiğine gelince, bana kalırsa yas dönemi.

MAĞAZAYI KUŞATMIŞLAR

Bir kere gerçek şu ki, sayemizde sarışın Alman kalmamış. Adamların ırklarını değiştirmişiz. Şu an Almanya’da üçüncü jenerasyon Türkler yaşamaktadır. Yani nereye elinizi sallasanız mutlaka bir değil, birkaç Türk’e çarpıyorsunuz. Hatta İzmirliye..

Özellikle Almanların meşhur mağaza zinciri Karlstadt’i İzmirliler kuşatmış. Alışveriş icin çalışanların yaka kartlarına baktığımda mutlaka her iki kişiden birinde Türk soyadına rastlayabiliyorsunuz. Ya benim şansıma ya da tesadüf birçoğu İzmirli çıkmaz mı?

Eh bu durumda benim mağazadan çıkmam tahmin edeceğiniz gibi hemen her gün aksam saatlerine denk geldi. Dışarıda hava soğuk mu diye soran eşime yanıtım “Mağaza feci sıcak” şeklinde olup günlerce hiç değişmedi.

Fakat dikkatimi çeken ve de son derece üzen; Bizim İzmirlilerin tam birer Frankfurtlu olmuş olmaları... Bugün Almanya suni bir sevinç gösterisiyle Türklerin göçünü kutlasa da, genelde adeta bir kale gibi kendisini yabancılara karşı kapalı tutmaya çalışıyor. Özellikle de Türklere..

VİZELERDE YENİ ENGEL

Türklere vize verme konusunda ortalama her dört başvurudan birini geri çeviriyor. Rusya konusundaki görüşlerini belirtirken Alman televizyon kanallarında Başbakan Angela Merkel vize kararlarında kendilerinin frenleme yaptıklarını itiraf etti. ‘Tagesspiegel’ gazetesinde okuduğum ve Alman Dışişleri Bakanlığı’ndan alınmış olan bilgiye göre son 3 yılda verilen her üç vizeden biri mahkeme kararıyla zoraki olarak ya da müracaat edenlerin mahkemeye gidecekleri tehdidi sonucu alınmış.

Sizler bu satırları okurken ben güzel vatanıma (ne yazık ki İzmir’e değil) dünya deprem sıralamasında 2. sırada yer alan İstanbul’a dönüyor olacağım. Ama İzmir’de kendinizi bensiz şanslı saymayın. Çünkü İzmir dünya deprem sıralamasında 7. sıradaymış.