HABERTÜRK

Frankeştayn gıdalara övgü!


14 Aralık 2009


Olacak şey değil...! Günler, haftalar, hatta yıllardır GDO'lu ürünlerin zararları, kontrol altında ithal edilmeleri yönünde yazılıp çizilmeyen şey kalmamışken, ilkokullarda MEB uyguladığını öğrendiğim eğitim programı inanın beni isyan ettirdi. Kitaplarda Genetiği Değiştirilmiş Organizmaların (GDO) mükemmelliğinden söz edildiği yetmiyormuş gibi, ayrıca gen programcılığı ve tarım mühendisliğinin "Geleceğin en parlak meslekleri"
olduğundan bahsedilip, gelecek 10-15 yıl içinde bazı mesleklerin tamamen ortadan kalkacağı veya büyük bir değişim geçireceği de belirtiliyor.

ARTAN NÜFUS YÜZÜNDEN

GDO'lu ürünleri hızla artan dünya nüfusunu doyurmak için kurtarıcı ürünler olarak belirten ders kitabındaki anlatım aynen şöyle geçmekte ;
"Hızla artan dünya nüfusunu doyurmak için genetik uygulamalarla balık üretimi hızlandırılacak. Sebze ve meyvelerin daha hızlı büyümesi sağlanacak. Bu işlemler yapılırken doğadaki beslenme zincirinin bozulması olasılığına karşı da gözlemciler işbaşı yapacak.
Geçmişteki tarım uygulamaları artık yerini gen mühendisliğiyle ortak yapılan çalışmalara bırakıyor. Yeni yöntemlerle, protein açısından çok zengin ürünler yetiştirilebilecek. Protein ve diğer vitaminlerle zenginleştirilmiş domates yetiştirilecek. İnek, koyun ve keçilerden ilaç yerine kullanılacak süt sağmak mümkün olacak. Bu da tarım mühendisliğinin önem kazanmasını sağlayacak.

DURDURULMASI GEREKİR

Tarım Bakanlığı'nın yaptığı düzenlemeyle GDO'lu ürünlerin Türkiye'ye girişinin kolaylaştığı yönünde tartışmalar hala güncelliğini korurken, Milli Eğitim Bakanlığı'nın küçücük beyinleri henüz netlik kazanmamış konu hakkında eğitmeye çalışması, bana kalırsa ivedi olarak durdurulması gereken bir durum.
İlköğretim 4. sınıf Türkçe kitabında, çocuklara GDO'lu ürünlerin okutulmakta olduğundan, bana gelen bir elektronik postadan öğrenene kadar benim de haberim yoktu. Konudan rahatsız olan bir velinin göndermiş olduğu bu e-mail, umarım hem gerekli makamları, hem de konu hakkında bilgi sahibi olmayan diğer velileri uyarmaya yardımcı olacaktır. Lütfen, bilenler bilmeyenlere, duyanlar duymayanlara, okuyanlar okumayanlara haber versinler...!