HABERTÜRK

Fert edildik...


22 Ocak 2013

Gaziantep‘te AK Parti İl Başkanı Ahmet Uzer’in oğlu Sinan Uzer ve Ayşe Nakıpoğlu’nun nikah törenine katılan Başbakan Erdoğan, genç çiftten ‘Güneydoğu şartlarına’ göre 3 çocuktan daha fazla yapmasını istemiş. Başbakan’ın bu talebi aklıma şu soruyu getirdi. Güneydoğu şartları nedir? Batman, Adıyaman, Kilis, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Gaziantep, Mardin, Diyarbakır hepimizin bildiği gibi ülkemizin Güneydoğu haritasında yer alan illerdir.

Bu illerde yaşayan halkın çoğunluğu Kürttür. Nüfusları 8 ila 11 milyon arasında olduğu tahmin edilmektedir. Bilindiği üzere uzun zamandır ülkemizin doğu ve özellikle güneydoğu bölgesinde Türk ve Kürt kimlikleri arasında savaş durumu hakimdir. Bunların dışında özellikle Güneydoğu Bölgesindeki kadın intiharlarının tüm dünya göstergelerinin tersine oluşunun sebeblerinin yakından incelenmesi gerektiği önemli bir konudur. Erken yaşta evlendirilme, stres, fazla doğum ve sağlıklı beslenilmemesi, güneydoğu kadınları için bugün halen daha büyük risk oluşturuyor.

Şimdi dönelim Başbakan Erdoğan’ın sözlerine.

Türkiye’de yıllar önce doğum kontrolü yapıldığını kaydeden Başbakan Erdoğan, “Bizi aslında fert ettiler. Farkında olmadan ilaçlarla vesaire biraz açık konuşacağım, bu toplulukta kısırlaştırma hareketi yaptılar. Çünkü bu milleti böylece daraltmak küçültmek istediler

Bakınız şu anda dünyanın ilk 5 ülkesi arasında yer alan iki önemli ülke var. Birisi Çin, diğeri Hindistan’dır. Bunların kişi başına milli geliri aslında çok çok kötüdür. “ Başbakan’ın cümle içinde kullandığı “fert ettiler “‘in kelime anlamı fert=birey demek. Fakat Erdoğan burada “fert “ diyerek bizleri kısırlaştırdılar demeye çalışıyor.

Güneydoğu ‘nun şartları (Başbakan’ın gözünden değil) ve güneydoğu kadınlarının halleri göz önüne alınırsa insanları doğum kontrolü konusunda bilgilendirerek kötü mü yapmışlar?