HABERTÜRK

Fazla naz....


17 Haziran 2015

 

Hani bir söz vardır; ‘fazla naz aşık usandırır’ diye... 7 Haziran genel seçimlerinde sandıktan çıkan oylar belli bir mesaj içermekteydi. Halkımız artık tek parti iktidarı istemediğini, koalisyon hükümeti istediğini açık ve net belli etti. Bunun adını da koydu; CHP, MHP ve HDP koalisyonu.

Bu üç partinin seçim döneminde halka söylediklerini, vaadlerini hatırlayacak olursak, üçü de ortak bir payda da birleşiyorlardı: AK Parti karşıtlığı...

Bu şart ile halktan oy istediler. Bugün ise yok kırmızı çizgilerimiz var, olmazsa olmazlarımız var, deme lüksüne sahip değiller. Eğer aldıkları oyları yok sayarak birbirleri ile koalisyon konusunda nazlanırlar, AK Parti ile koalisyon yapma yolları aramaya başlarlarsa kendileri kaybederler. Çünkü halkımızın tahammül gücü bittiği için koalisyon hükümetine yol açtılar, oy verdiler. Şu an görüyorum ki tahammül sınırları yine zorlanmakta.

 

YASALAR ÇIKABİLİR

 

TBMM Genel Kurulu, milletvekili seçim sonuçlarının YSK’ca TRT’de ilanını takip eden beşinci gün saat 15.00’te toplandıktan sonra ilk oturumda milletvekilleri yemin edecekler.

Eğer halkın tahammül sınırlarını daha fazla zorlamak istemiyorlarsa en azından söz verdikleri yasaları çıkarmaya başlayabilirler.

Bilindiği üzere, Meclis’in toplandıktan sonra TBMM Başkanlığı için adaylık başvuruları alınacak. Milletvekillerinin yemin etmesinden sonraki 5 gün içinde TBMM Başkanı ve Başkanlık Divanı için adaylık başvuruları yapılacak, ikinci beş günlük sürede de seçimler gerçekleştirilecek.

Bundan sonra da Cumhurbaşkanı, Anayasa gereği Meclis’te en fazla sandalyeye sahip partinin genel başkanına 63. Hükümet’i kurma yetkisi verecek, görüşmeler başlayacak, 45 gün içinde de öyle veya böyle hükümetin kurulması gerekiyor. Yoksa erken seçime gidilecek. Ve bu 45 günlük süreç her üç partinin de ortak vaatleri olan; Seçim barajının düşürülmesi, emekliye 2 ikramiye, asgari ücretin asgari 1.500 liraya çıkartılması, özel yetkili mahkemelerin kaldırılması gibi ortak önerilerin yasalaşmasına engel değil. Evet, doğru duydunuz kesinlikle engel değil.

Bu teklifler yönetmeliğe göre kanun önergesi olarak CHP, MHP ve HDP tarafından ayrı ayrı verildiğinde bakan imzası gerektirmeden milletvekillerinin oy çoğunluğu ile kabul edilebilecek yasalar. Yani halkın biraz olsun yüzünü güldürecek, halkı rahatlatacak yasalar...

Nazlanmayın da bari bu süreçte sözlerinizin arkasında durun.

Yoksa 7 Haziran sevinciniz gerçekten kursağınızda kalacak.