HABERTÜRK

Eziyet çekmeden insan eğitilemez


17 Şubat 2010


Mustafa Balbay ile Balçiçek Pamir'in yapmış olduğu röportajı okuduğumda ne yalan söyleyeyim meslektaşım adına (hem de bir kadın gazeteci olarak) gurur duyarken, diğer yandan da kıskandım. Neden Balçiçek in yerinde ben yoktum? Neden bugüne kadar röportaj yapma ya da bir şeyler karalama cesareti gösteremedim?
Ben de mi fişlenmekten korktum? Öyle oturduğum yerden ahkam keseceğime, yalnız Mustafa Balbay ile değil, Ergenekon'un diğer sanıkları ile de görüşmeli, hatta onların yerinde olabileceğimizi düşünebilmeliydim. Yarattığın sarsıntı için teşekkürler Balçiçek Pamir.

BALBAY'IN SUÇU NE?

Saf güzelliği ile Duygu Dikmenoğ-lu nu mahkeme salonunda gören Bal-çiçek'in duygularını okuduğumda, İzmir'den İstanbul'a giderken uçakta karşılaştığım genç, duru, saf güzelliğe hayran hayran baktığım günü hatırladım. O güzel gözlerdeki mahsun ifadeyi gözlerimin önüne getirebiliyo-rum. Bana kalırsa Tuncay Özkan Allah'ın sevdiği kullarından. Çünkü Mustafa Balbay'ın röportajda Balçi-çek'e söylediği gibi "Eziyet çekmeden insan eğitilmezmiş (Goethe)" hali sanki bu senaryoda en çok Tuncay Özkan'a uyuyor. Nedenine gelince; Eğer üzdüyse Duygu yu, belki de yaramaz çocuk Tuncay yaşadıklarından sonra Duygu nun kıymetini anlamış olacak. (Kadınsı düşünceler işte) Ya Mustafa Balbay... ?
Neyin cezasını çekiyor, hayatında ki nelerin değerini anlamak zorunda? Bilemiyorum.. Ama ne kalemlerinin, ne de yüreklerinin bu ülkeye zarar vermek isteyeceğini sanmıyorum.

HİÇBİRİNİ TANIMIYORUM

Sevgili okuyucular, Ergenekon davası ile yargılanan şahısların hiçbirini tanımıyorum. Tek tanıdığım (o da uzaktan) tıp dünyası adına Türkiye de önemli başarılara imza atmış Prof. Dr Mehmet Haberal ve YÖK eski Başkanı Kemal Gürüz'dir. Eğer Haberal'ın günahı; 21 Mart'ta CHP İstanbul adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katıldığı 'Yerel Seçim Özel programında Kanal B'nin Genel Müdürü Nahit Duru'nun, "Haberal talimat verdi; 'Bunların (AK Parti nin) oyunu azaltacak ne p.ştluk biliyorsan yap dedi sözleri ile beraber başka şeyler olsa da, kurtarmış olduğu hayatlardan aldığı dualar, eninde sonunda onu bir noktaya getirecektir. Ya eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz... ? Kendini eğitime, Atatürk ün emanet ettiği gençleri eğitmeye adamış olan Kemal Gürüz...
Bugün bir tek Kemal Gürüz görüntüde dışarıda. Ama ben kendisini çok kez sanki içerideymiş gibi yapayalnız otururken gördüm. Bu eğitimli insanların çektikleri eziyetler, Balbay'ın söylediği gibi, eğitimlerine eğitim mi katacak, yoksa... ?