HABERTÜRK

Ezana takometre


17 Ağustos 2010

Son zamanlarda okuduğum hiçbir haber yüreğime bu kadar çok su serpmemişti. Dün Habertürk gazetesinin başlığı “Müftüden ezana ‘takometre’ ayarı” idi. Başlık hemen ilgimi çektiğinden haberi satır satır okudum.

Nedenine gelince; İstanbul Çağlayan’daki ofisim Cengiz Topel Camii ile neredeyse iç içe. Ezan sesini uzaktan severek dinlerken, ofiste özellikle yazı yazarken duyduğum an yerimden sıçrayacağım hiç aklıma gelmezdi.

TAM ODAMA BAKIYOR

Ve nasıl tiz ve kötü bir ses anlatmam mümkün değil. Ezan sesi ile huzur bulan ben, Çağlayan’daki ofisimde diken diken oluyorum. Çünkü caminin minaresi ve oradaki hoparlör tam bana dönük ve benim odamla aynı hizada.

Tam kendimi kaptırmış köşe yazımı yazarken bir anda tüyleri diken diken eden teneke gıcırtısı gibi bir ses avaz avaz bağırmaya başlıyor. Saniye tuttum. Bu durum yaklaşık üç saniye kadar sürüyor.

İstanbul Müftüsü Çağrıcı, “Yüksek sesli ezan şikayetlerini dikkate alıyoruz. Huzurla dinlenmesi gereken bir güzelliğimiz rahatsız edici olmamalı” demiş.

Ah, gözünüzü seveyim hocam... Allah ne muradınız varsa versin. Ne olur önce işe Çağlayan’dan başlayın. Takometreyi önce benim ofisin oraya takın. Hatta pilot bölge yapın. Yeter ki koltuğumdan sıçramadan, huzurla ezan sesi dinleyerek yazılarımı tamamlayabileyim.

Mısır’ın başkenti Kahire’ye ‘merkezi ezan sistemi’ getirilmiş. Bunun üzerine İstanbul Müftüsü Çağrıcı, ‘hız sınırlayan takometreler gibi sesi belli bir noktada sabitleyen aparat bulunma imkanı var mıdır’ diye Telekom’la toplantı yapmış.

MERKEZİ SİSTEMİ DÜŞÜNÜN

Sayın Müftü Çağrıcı, ‘İstanbul’u ezan zenginliğinden mahrum ederiz’ düşüncesi ile Kahire’deki ‘merkezi ezan sistemine’ karşıymış. Bu nedenle Telekom’la kafa kafaya vererek sesi belli seviyede tutacak bir aletin arayışı içine girişmişler.

Olur da “ses takometresi” yapamazlarsa yine de bana kalırsa Kahire’deki ‘merkezi ezan sistemi’ denenebilir. Çağrıcı’nın dediği gibi, İstanbul’daki üç bin 45 camiden tek tip ses gelmesi hoş olmayabilir ama 770 camide mecburen uygulama yapılmış.

Diyorum ki; Ses takometresi icat edilene kadar, semtlere, bölgelere göre banttaki ses değiştirilse, ‘merkezi ezan sistemi’ ile idare edilse...

Lütfen Sayın Müftüm geçici çözüm de olsa bu konuyu bir kez daha düşünün.