HABERTÜRK

Evlenmek isteyen kursa...


03 Ocak 2012

2012’nin ilk bomba haberi pazar günü geldi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, aile içi şiddeti önlemek ve aile mutluluğunu sağlamak için ilginç bir öneri gündeme getirmiş.

Bakan Şahin, ‘Nasıl ehliyet için kurs şartı varsa, evlenmek için de olabilir’ demiş ve çiftlerin ön eğitimden geçmesi gerektiğini söylemiş.

İşte bu fikri duyduğum andan beri ben de üzerinde çalışmaktayım.

Gelin önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’i biraz daha yakından tanıyalım. 20 Haziran 1966’da Gaziantep’te doğmuş. Yani benden sadece bir yaş büyük.

Ne demişler? Akıl yaşta değil baştaymış.

Bugüne kadar kadına yönelik şiddete kimseler çare bulamaz iken Bakan Fatma Şahin’in aile mutluluğunu sağlamak adına bulduğu “evlenme kursu” yöntemi kesin çözüm olacaktır.

Kimya Mühendisliği Bölümü’nü bitirmiş olan Fatma Şahin, milletvekili olmasaydı kesin Kimya Profesörü olurdu.

Bu durumda eğer kesin karar alınırsa; evlenmeden önce çiftler evlilik kursuna gidecekler.

Peki kursu geçemeyenler evlenemeyecek mi?

Diyelim nişanlı bir çift kursa tabi tutuldular.

Kursun süresi ne kadar olacak?

Üç ay, 6 ay...?

Çiftler kurs süresi içinde birbirlerine canım cicim davrandılar. Ve sonra evlenip 5 ay sonra da boşandılar.

Ne olacak?

Ya kurs hocaları bir tarafa eksi puan verirlerse?

Diğer taraf nişanı bozacak mı?

(Ekim ayında çıkan bir habere göre; Giresun’da, Halk Eğitimi Merkezi tarafından “Evlilik Öncesi Eğitim” kursu açılacağı bildirilmiş. İki ay sürecek olan kurslarda, kişisel bakım, aile yapısı, aile olmak, ailede karar verme, aile planlaması ve yöntemleri, aile kaynakları, ailede alışveriş gibi konularda bilgiler verilecekmiş. Anlayacağınız Giresun Halk Eğitim Merkezi Bakan Şahin’den (uygulama şekli farklı da olsa) bir adım öndeler... Giresun Halk Eğitim Merkezi kursu evlenecek olan çiftlere değil sadece hanımlara açmış.

Neyse konu üzerinde çalışmaya, kafa yormaya devam ediyorum. Siz siz olun, Bakan Şahin’in boşanmalara engel olacak, kadına yönelik şiddeti azaltacak olan bu yeni düşüncesi, kararname haline gelip kurslar başlamadan evleneyim demeyin.