HABERTÜRK

Etkileşim ve iletişim


14 Kasım 2013

Vücut dili denilen olay o kadar çok şey anlatır ki insana...

Son yıllarda insanların vücut dillerini çözmeye çalışıp, konu ile ilgili ne kadar kaynak varsa okumaya özen gösteriyorum.

Buna neden olarak; insanlardan kazık yemekten tutun da güvendiğim dağlara yağan karlara kadar pek çok sebebi sıralayabilirim.

Siyasetle yakından ilgili olmam ise gerekçelerimin ilk sıralarında yer almakta.

İnsanlar arasında genel bir kanı vardır; siyasetçi yalan söyler.

Zaten adı üstünde değil midir? Seni etkilemek için ‘siyaset’ yaparlar.

İçlerinde dürüst olan hiç mi yoktur?

Tabi ki vardır. Ama inanın onların siyasi yaşamları fazla uzun ömürlü olmaz. Yani, doğruyu söyleyeni dokuz köyden kovarlar misali...

YÜZ İFADELERİ

İnsanların yüz ifadesi kişiyi tanımlayan ilk ve en öncelikli araçtır. Çoğunlukla yüzün zihnin aynası olduğu söylenir. Özellikle gözler... Bir kelime konuşulmamış olsa bile biriyle tanıştıktan sonra şu klişe cümleleri duyarız;

*Seni yiyecek gibi bakıyordu.

*Davetkar bakışları vardı.

*Bana ihtiyacı olduğu belli.

*Kimsenin yoluna çıkmasını istemediği anlaşılıyor.

*Öfkeli.

Aşktan korkuya ya da öfkeye kadar, yüz bütün duyguları ifade eder. İnsanı genelde ele verir.

Bir de yüzsüzler vardır. Özellikle siyasetçiler bu gruba girerler. Genelde standart bir yüz ifadesi ile karşınıza çıkarlar.

Bu durumda onları çözmek için başka yöntemlere başvurun.

İnsanlar otururken nasıl davrandıklarını gözlemleyerek çok şey öğrenmeniz mümkündür.

Örneğin; yüksek sandalyede oturmak hakimiyet göstergesidir. Odaya girdiklerinde bütün sandalyeler aynı seviyede ve kişi hala sandalye aranıyorsa, bilin ki özel bir konum peşindedir.

Oturma pozisyonları da önemlidir.

Pozitif ya da negatif olabilir. Pozitif insan iletişim kurmaya ve meseleyi çözmeye heveslidir. Negatif insan kollarını ve bacaklarını savunmacı bir tutumla üst üste atar.

Ortamda fiziksel olarak vardır. Fazla konuşmaz. Başı hafifçe öne eğiktir, gözlüklerinin üzerinden bakar. Yüz ifadesinde yarım bir gülümseme, omuz silkmesi yada bir yana bakmayla kendini ele verir.

Tabi bu saydıklarım vücut dilinin çok kısa örnekleri. Daha neler var neler...

Bu bilgileri sizlerle neden paylaştığıma gelince; unutmayın, önümüzde yerel seçimler var. Şimdi türlü türlü vaatlerle bir çok insanla karşılaşıcaksınız. Hepsi aklınızın bir köşesinde bulunsun. Yıllardır kandırıldığımız yetmedi mi?