HABERTÜRK

Etek boyu performans kriteri midir?


24 Kasım 2012

Kadınların kılık kıyafetiyle ilgili yasa maddesi şöyledir; “Elbise, pantolon, etek, temiz, düzgün, ütülü ve sade, ayakkabılar ve/veya çizmeler sade ve normal topuklu, boyalı, görev mahallinde baş daima açık, saçlar düzgün taranmış veya toplanmış, tırnaklar normal kesilmiş olur. Ancak bazı hizmetler için özel iş kıyafeti varsa görev sırasında kurum amirinin izni ile bu kıyafet kullanılır. Kolsuz ve çok açık yakalı gömlek, bluz veya elbise ile strech, kot ve benzeri pantolonlar giyilmez. Etek boyu dizden yukarı ve yırtmaçlı olamaz. Terlik tipi (sandalet) ayakkabı giyilmez.” Şimdi gelelim neden bu maddeyi hatırlattığıma... Çünkü duyduklarım karşısında az daha bir yaşıma daha girecektim. Hem de İzmir’de...!

GURUR KIRICI İDDİALAR
TÜİK, Karşıyaka Adliyesi gibi pek çok kamu kuruluşlarında kadın çalışanların üzerinde etek boyu ve dekolte baskılarının arttığı iddiası üzerine ilgili sendika, ‘yazılı olarak verilmeyince belgelenemeyen baskıyı gözler önüne sermek için’ kadınlara mobbing formu dağıtma kararı almış. Büro Emekçileri Sendikası (BES) İzmir Şubesi’de , kadın çalışanların kıyafetlerine yönelik baskı yapıldığı iddiasıyla çalışma başlatmış.

ARTIK KARIŞILMAYACAK MIŞ....
TÜİK Bölge Müdürlüğü’nde göreve yeni atanan bürokrat ise konuyla ilgili olarak bir soruya cevap verirken BES İzmir Şube Başkanı Ramis Sağlam’a “Artık etek boyuna karışmayacağız” cümlesini kullanmış. Sağlam ‘da kullanılan bu cümleyi kadınlara yapılan baskının en kesin kanıtı olarak gösteriyor. Bu durumu İzmir gibi bir şehirde nasıl açıklayabiliriz? Mahalle baskısı mı diyelim, yoksa iktidar baskısı mı ? AKP İzmir Milletvekili Rıfat Sait, ‘Bakın İstanbul’da kimsenin yaşam şekline karışmıyoruz’ diyerek çok değil bir kaç gün önce iş adamlarımızı İstanbul’a gezmeye götürmemiş miydi? AK Parti İzmir’I almadan bu gelişmeler yaşanmaya başlarsa ...

MİLLETVEKİLLERİ UYUYOR MU?
TÜİK İzmir Bölge Müdürlüğü’nde işten atılan Evren Kayaş hakkında soru önergesi veren İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel de etek boyu konusuna değinmiş ve ‘Etek boyu performans kriteri midir?’ diye sormuş. İyi de...İstanbul Bağımsız Milletvekili İzmir’de çalışan kadınların haklarını savunurken İzmir’in milletvekilleri ne yaparlar ? Hele hele kadın milletvekillerimiz.... Nerededirler ? Bilen, duyan var mı?