HABERTÜRK

Eşcinseller savaşa çağrılmalı mı?


23 Ocak 2013

Türk Silahlı Kuvvetleri eşcinsel oldukları gerekçesi ile ordudan attıkları vatandaşları savaş zamanı rduya geri çağırıyormuş.

Konu hakkındaki yazı o kadar ilgimi çekti ki epey araştırma yaptım. Çünkü bana göre son derece haksız bir davranış. Silah tutmayı, kullanmayı, kendini korumayı öğretmediğin bir insane nasıl “gel savaş” dersiniz? Büyük haksızlık...

Eşcinselliği “psikoseksüel bozukluk” olarak nitelendiren Türk Silahlı Kuvvetleri , eskiden “çürük raporu” almak isteyen eşcinsel erkeklerden pasif olarak girdiği cinsel ilişki sırasında çekilmiş fotoğraf istermiş.

Şimdi ise yüzlerce soruluk kişilik testlerini çözmeleri istenirken, “ev-ağaç ve insan” resmi çizdirilip, birçok psikolog tarafından sorguya çekiliyorlar.

Bunlar da inandırıcı gelmezse “aile görüşmesi” talep ediliyor. Eğer aile görüşü de yetmezse kişilerin askeri hastanenin “pembe koğuş” takma adlı psikiyatri bölümünde günlerce yatmaları gerekiyor.

Bazen bu “delil toplama” işlemleri, kişinin “düzelme ihtimali” hesaba katılarak erteleniyor, “seneye tekrar gel” deniyormuş. Anlayacağınız insanlara işkencenin, aşağılamanın her türü yapılıyor. .

Dünyada nasıl?

İngiltere’de 2000’den beri, Rusya’da 2003’ten beri eşcinseller askere alınıyor. Aralık ayında Barack Obama “Sorma-Söyleme” uygulamasını tamamen yürürlükten kaldıran yasayı imzalayarak, ABD’de eşcinsel askerlerin kimliklerini gizlemeden orduda görev yapmasının yolunu açmış oldu. Fransa’da da eşcinsel erkekler askere alınıyor, kimliklerini gizlemeleri de istenmiyor. Avrupa Birliği içinde zorunlu askerliğin uygulandığı Avusturya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Yunanistan ve Norveç’te de eşcinsellerin askere gitmesi serbest. İsrail’de eşcinseller askere alınıyor.