HABERTÜRK

Erken seçimin ayak izleri


27 Mart 2014

30 Mart yerel seçimlerinin sonuçlarını bizler kadar bütün dünya ülkeleri merakla bekliyor. Yabancı basından da edindiğim bilgilere göre , AB üyesi ülkelerle, Arap ülkelerin diplomatlarının ortak analizi tıpkı bizler gibi: Türkiye, önümüzdeki sonbaharda erken genel seçime gidecek. Ardından da muhtemelen bir koalisyon hükümeti kurulacak.

30 Mart yerel seçim sonuçları ile Başbakan Tayyip Erdoğan’ın kaderinin doğrudan bağlantılı olduğunu artık bütün dünya alem biliyor. Çünkü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki AKP’nin kaybedeceği oy oranı, genel seçimlerin tarihini ve ülkenin kaderini de belirleyecek..

Ankara’da görev yapan Büyükelçilerin analizleri şöyleymiş.

Arap ülkelerin Büyükelçilerine göre AKP, yerel seçimlerden yüzde 35 ve altında oy ile çıkacak. Batı ülkeleri ise AKP’nin oylarının yüzde 40-42 arasında değişeceği görüşünde.

BİNALİ YILDIRIM VE TWİTTER

Sevgili okurlar şu an önümde 6 tane anket duruyor. Hepsinde oranlar farklı. Ben de hepsinin ortalamasını aldım. AKP’nin oy oranı yüzde 42 çıktı. Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi ben AKP’nin büyük kayıp yaşamasını beklemiyorum. Ama bu süreç Türkiye’de genel seçimlerin tarihinin değişmesine neden olacaktır.

Gazeteci Cüneyt Özdemir İzmir Büyük Şehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım’a soruyor, “Twitter’ı siz mi kapattırdınız? “

Binali Yıldırım, “Twitter ile ilgili, kamu kuruluşuna TİB’e 650 civarında müracaat olmuş. Bu müracaatlardan birisi de 18 Mart’ta hakkımızda yapılan çok haksız ve suçlayıcı yayınlar. Suçlamalar karşısında suskun olmamı kimse benden beklemesin. Avukatıma vekalet verdim. Bu suçlamalarla ilgili Twitter’de açılan korumalı linkin içeriğinin kaldırılmasını veya erişiminin engellenmesini istedim. Mahkeme kararında isim Binali Yıldırım olunca, alınan kararın benim yüzümden alındığı olgusu oluştu. Biz hakkımızı aradık suç oldu. Sosyal medya sorumsuz medya olmaz. Bir şey gerçek hayatta suç ise, sanal alemde de suçtur. Twitter, Türkiye için de dünya için de önemli bir mecra. Türk makamlarının taleplerine, uyarılarına duyarsız kalmaları hiçbir adım atmamaları da bu ülkenin bir vatandaşı olarak benim kabul etmem mümkün değil. Hukuk uygulanırken asla çifte standart kabul edilemez” diye yanıt verdi.

Binali Bey’in son cümlesi çok doğru...

Hukuk uygulanırken asla çifte standart kabul edilmemeli.

Türkiye de bu adalet sistemini aramıyor mu zaten!