HABERTÜRK

Emine Ülker Tarhan‘ın istifası


02 Kasım 2014

Kim ne derse desin, ben bu kadını hem fiziksel olarak hem de şahsiyet olarak beğeniyorum. Ve eminim ki Emine Ülker Tarhan ismi Türk siyasetinde gelip geçici değil, kalıcı bir isim olacaktır.

CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan bilindiği üzere partisinden istifa etti. CHP cephesinden görüştüğüm pek çok kişi bu durumu şaşkınlıkla karşılarken nedense ben hiç şaşırmadım. Hatta istifasında geç kaldığını bile düşünüyorum.

BÜYÜK UMUTLAR

Tarhan istifa ederken “İktidar umudu da hedefi de bulunmayan yanlış ve zayıf politikaların parçası olmamak için büyük umutlarla geldiğim CHP’den istifa ediyorum” açıklaması yapmış.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri döneminde Tarhan, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’nin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’na karşı olan tavrını açık ve net olarak ortaya koymuştu.

Alınan sonuç ve bugün muhalefet partilerinin geldikleri içler acısı durum kendisini bir yere kadar haklı çıkarmış bulunuyor.

“Yeni CHP” diyerek CHP’nin altını oymaya çalışanlar, yaklaşmakta olan genel seçimlerden alacakları hezimeti belli ki halen daha görememekteler. Emine Ülker Tarhan, belli ki önümüzdeki yerel seçimlerde CHP’nin alacağı oy oranı karşısında CHP seçmenine karşı sorumluluk almak istemiyor.

Bana kalırsa Tarhan’ın istifası önemli bir hareketin başlangıcı.

CHP’de Ekmeleddin İhsanoğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığına karşı çıkan ulusalcı milletvekillerinden bir bölümü hatırlarsanız Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan’ı aday göstermek için imza toplamaya başlamışlardı.

Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, “Adayım Emine Ülker Tarhan” diyerek ilk imzayı atarken, Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, Adana Milletvekili                    Ümit Özgümüş, İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler ve İstanbul Milletvekili Nur Serter de destek kararı almışlardı.

SOLDA YENİ BİR GRUP

10 Ağustos’da alınan neticeden sonra imza toplayan ulusalcı milletvekillerinin sayısının gün geçtikçe arttığını biliyorum.

Bakalım Tarhan’ın ardından CHP’den hangi isimler daha istifa edecekler?

Belki de sırada Süheyl Batum vardır?

Bakarsınız 20 istifa daha gelir ve solda yeni bir grup kurulur.

Ve 14 Haziran 2015 tarihinde gerçekleşmesi beklenen genel seçimlere az bir zaman kala kurulmuş olan bu yeni parti Türk milleti için beklenen umut olur.