HABERTÜRK

Elma ile armut


15 Ekim 2011

CHP Milletvekili Şafek Payev’in protez bacağı ile gündeme sık sık getirilen Meclis’te kadın milletvekillerinin pantolon giyebilmesinin önünü açacak yasa teklifi, ilginç bir biçimde geri çekildi.

Nedeni ise BDP’nin son anda pantolonun yanı sıra Meclis’te baş örtüsünü serbest bırakacak önergeyi vermesi...

Haberi okurken gözlerimin önünden rahmetli Bülent Ecevit’in, 2 Mayıs 1999 tarihli Meclis oturumundaki hali geldi.

Kapatılan FP’nin listesinden 1999’da milletvekili seçilen Merve Kavakçı, yemin töreni sırasında dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’in, “Bu kadına haddini bildirin” sözünün ardından Meclis Genel Kurulu’ndan çıkarılmıştı.

O günlerde Merve Kavakçı’nın baş örtüsü ile Meclis’e girmesini ‘devlete meydan okuma’ olarak değerlendirmeye alanlar, bugün nasıl oluyor da çark edip baş örtüsünü ve pantolonu aynı kefeye koyabildiler; anlayabilmiş değilim.

Her zamanki gibi elma ile armutu birbirine karıştırmakta üstümüze yok.

Baş örtüsü ile Meclis’e girmenin hedefi laik ve demokratik cumhuriyeti yıkıp yerine ılımlı İslâm cumhuriyeti kurmaksa pantolonu neyle bağdaştırıyorlar, merak ediyorum.

Komşuda siesta devam ederken...

Yunanistan’ın ekonomik kriz batağından çıkmak için aldığı önlem paketlerini dikkatle izliyorum. Çünkü her nedense Yunan Hükümeti, yaz-kış demeden saat 14.00-15.00 arası asla kepenk açmadan (Siesta uygulaması) esnafını bir türlü kriz paketine dahil etmiyor. ‘Aklına nereden takıldı?’ diyecek olursanız...?

Bizde ise halkımızın zaten bozuk olan morali sanki daha da bozulmak istenircesine farklı uygulamalara gidilmek isteniyor.

Gerekçe ise gün ışığına bakarak mesai saatlerinin ayarlanması ve cumartesi mesai uygulaması ile ülkemiz bütçesi için 3 milyar kilovat saat, 600 milyon lira tasarruf sağlanması.

Ya sonra...?