HABERTÜRK

Ekose ceket


27 Eylül 2014

Türkiye’nin halk tarafından seçilen ilk Cumhurbaşkanı olarak Çankaya Köşkü’ne çıkan Tayyip Erdoğan sosyal medyada şimdi de, #direnekose diye açılan hashtagler ile anılmaya başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ı giyim kuşam olarak sert bir şekilde defalarca eleştirmiş olsam da dikkat ederseniz bugüne kadar Tayyip Erdoğan’ın kıyafetlerine tek kelime etmedim.

Eh ‘yiğidin hakkını yiğide vermek lazım’ derler bilirsiniz. Eski Başbakan taze Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘şık’ diyemesem de son derece düzgün ve uyumlu giyiniyor.

SAVAŞ RUHU

Giydiği “ekose” ceketler AK Parti camiasında öylesine trend olmuş ki, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Erdoğan’ın Başbakanlık görevini devrettiği Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Ali Babacan, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Tarım Bakanı Mehdi Eker de ekose ceket giyer olmuşlar.

Bu durum haber olacak kadar ilgi çektiğinden olsa gerek “Ekose nedir?” sorusuna yanıt aranmış; ekosenin tarihi aslında 18. yüzyıla kadar uzanmaktaymış. O dönem İskoç klanlarının giydiği, dize kadar inen ve kilt denilen etekler, ekose desenleriyle aslında bir savaş ruhunu temsil etmekteymiş. Bu etekler, o dönem için bir çeşit üniforma olarak da görülüyormuş. Anlayacağınız Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın savaşçı ruhunu temsilen giydiği ekose ceketlerin bir anlamı varmış. Eh Cumhurbaşkanı giyer de onun A takımı giymeden durabilir mi? Demek ki bundan sonra ceket takibine başlayacağız.

Neco ve 50 yıl...

Neco, 50 yıllık müzik hikayesini BKM organizasyonuyla, “Avea ile Yıldızlar Açıkhava’da” etkinliklerinde 24 Eylül akşamı Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde özel bir sahne şovuyla kutladı.

Sizlere geceden bahsetmeden önce Neco’dan bahsetmek istiyorum. Neco, eşimin 40 yıllık dostu olduğundan sık sık bir araya geliriz. Harika bir eş, harika bir baba ve sanatçı olmasının yanı sıra yaz aylarında da nefis reçeller yapar. Hem de kendi elleriyle... İddiasına göre, özel yöntemlerle (bana bir türlü öğretmediği) günlerce güneşte beklettiğinden dolayı reçelleri çok güzel oluyormuş. (Bana bu yaz her gelişinde kavanoz kavanoz çilek ve vişne reçelleri getirdiği için özel yöntemlerini öğrenme konusunda fazla ısrarcı davranmadım.)

SÜRPRİZ İSİMLER

Neco’nun müzikallerden dizilere, film müziklerinden kendi şarkılarına, 50 yıla yayılan yerli yabancı eserlerle bezeli hikayesi, Harbiye Açıkhava Sahnesi’nde ünlü konuklarla birlikte dolu dolu geçti.

Garo Mafyan yönetiminde, Türkiye’nin en ünlü müzisyenlerinden oluşan dev orkestra ile beraber sahnede Neco’ya, Ajda Pekkan, Kenan Doğulu, Yalın, Nükhet Duru, Emre Altuğ gibi sürpriz isimler, sürpriz performanslarıyla eşlik ettiler. Hele hele en son sahne alan Nükhet Duru ve Neco’nun diyalogları muhteşemdi. Hatırlarsanız (çok eski dost olmalarına rağmen) Neco ikinci evliliğini yaptığında Nükhet Duru kendisine oldukça ağır sözler sarf etmiş ve o gün bugündür de küslükleri devam etmişti. Ve işte Neco’nun 50. yıl akşamında iki eski dost yine bir araya gelerek bizlere nefis bir müzik ziyafeti çekti.