HABERTÜRK

Eğitim sisteminin gizemi..


07 Temmuz 2010


Sizleri en son cumartesi günü yayınlanan "Eğitim şart demek kolay" başlıklı yarım kalan yazımla baş başa bırakmıştım. Bugün aynı konuya devam ediyorum çünkü bir veli ve eğitimcilerimiz gibi ben de sık sık değişen eğitim sistemimiz konusunda endişeliyim.
Son yıllarda eğitim sistemimizdeki tüm değişikliklerden nasibini almış olan oğlumdan örnekler vermiş ve hazırlık sınıfını da sayarsak 5 yıl lise öğrenimi yapmak zorunda kaldığından bahsetmiştim. Bütün bu negatif gelişmelerin tamamı öğrenim hayatına başladığı günden itibaren oğlumla birlikte aile olarak bizi etkilemeye devam ediyor.
*
Eğitim sistemimizin sık ve gizemli değişimi olarak adlandırdığım konuya dönüp dolaşıp gelmeme neden olan son olay, SBS'nin kaldırılması ve yeniden OKS'ye dönüş kararıdır. Anlayacağınız bir nevi yap-boz tahtasına çevrilmiş olan sistem içindeki çocuklarımız, seçmek istedikleri meslekleri de seçme özgürlüğüne sahip değiller. Bu yılki son değişmiş hali sınav takvimi hatırlarsanız şöyle idi:
İlk sınav nisan ayının ilk yarısında gerçekleşmiş, ikinci aşama yani; LYS şu aşamaları izlemişti:
Sınavlar, testler ve soru sayıları:
1. Matematik Sınavı Matematik testi: 50 soru, 75 dakika Geometri testi: 30 soru, 45 dakika Toplam: 80 soru, 120 dakika
2. Fen Bilimleri Sınavı
Fizik testi: 30 soru, 45 dakika Kimya testi: 30 soru, 45 dakika Biyoloji testi: 30 soru, 45 dakika Toplam: 90 soru, 135 dakika
3. Edebiyat, Coğrafya Sınavı
Türk Dili ve Edebiyatı testi: 56 soru, 85 dakika
Coğrafya-1 testi: 24 soru, 35 dakika
Toplam: 80 soru, 120 dakika
4. Sosyal Bilimler Sınavı Tarih testi: 44 soru, 65 dakika Coğrafya-2 testi: 16 soru, 25 dakika Felsefe Grubu testi: 30 soru, 45 dakika
Toplam: 90 soru, 135 dakika
5. Yabancı Dil Sınavı
Yabancı dil testi: 80 soru, 120 dakika
*
Bu yıl ilk kez uygulanan sistemin kobayları olan öğrenciler hala şaşkınlık içinde. Çünkü Y'ler, S'ler, SBS'ler, değişen katsayılar arasında alacakları puanları sağlıklı hesaplayamamaktalar. Önümüzdeki yılda oğlum da kobay öğrencilere dahil olacak ve ilk kez ÖSYM sınavına girecek. Şaibeye göre yeni sistemden memnun olmayan yetkili makamlar değişiklik yapabilirlermiş. Hatta sınavın ilkaşa-ması ocakta bile olabilirmiş. Anlayacağınız bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete..