HABERTÜRK

Eğitim sistemi yine kaosa sürükleniyor


12 Mart 2015

Dersanelerin temel liselere dönüştürülmesi ile birlikte, bugünlerde temel liselere ön kayıtlar başladı ve halen devam etmekte. On binlerce öğrenci temel liselere akın ederken, önkayıt avantajlarından yararlanmak için de adeta yarış halindeler. Aldığım duyumlara göre birçok dersaneler önkayıt kontejanlarını çoktan doldurmuşlar bile.

Görüştüğüm eğitimcilere göre, temel liselere Ankara ve İstanbul gibi büyük illerde yoğun talep varmış.

Ön kayıtlar bu illerde 7-21 bin liradan başlarken diğer illerde ve büyük ilçelerde 4-8 bin lira aralığındaymış. Ekonomik durumu iyi olan öğrenciler 21 bin liraya özel sınıflara kayıt yaptırabilmişler. Anlayacağınız yeni bir eğitim fırsatcılığı ve vurgun başlamış durumda.

Yaşanan bu gelişmeler Milli Eğitim Bakanlığı’nın dersaneleri dönüştürme yoluyla kapatma kararının arkasında hiç de görünmeyen ve bilinmeyen bir sorunla karşılaştığını ortaya koyuyor.

BİLİNÇLİ BİR DURUM MU

Bu sorunu MEB başından biliyordu da bilmiyormuş gibi davrandılar ya da “temel lise” sorunu bilinçli olarak yapılan bir durum mu, eğitimciler kadar benim de aklımı karıştırmış durumda. Bu iki bilinmeyenli denklemin nasıl çözüleceğini önümüzdeki günlerde MEB’nın atacağı adımlarla gözlemleyeceğiz.

Çünkü bütün bu gelişmeler yüzünden, “MEB dersaneciliği ortadan kaldırmak yerine isim değişikliği yaparak yeniden farklı bir sektör yaratma çabası içine mi girdi?” sorusu ile karşı karşıya kaldık. Ve ‘önümüzdeki yıl ne olacak?’ sorusuna henüz kimse bir cevap alabilmiş değil.

Bu da “MEB ve Eğitim Sistemi yine nasıl bir kaosa sürükleniyor?” sorusunu aklımıza getiriyor.

Temel liselere, öğrenci ve velilerin akın etmesinin en önemli nedeni öğrencilerin seçmeli ders yükünden, sınıf geçme, kötü not alma ve devamsızlık gibi kaygılardan uzak stressiz olarak eğitim alacak olmalarıdır. Ve bu sayede rahat rahat sadece üniversiteye hazırlanabilecekler. (Yanlış okumadınız. Hepsi bizlerin bilmediği gerçekler.)

Bu haklı nedenlerden dolayı gerçekleşen talep patlamasına ve göç akınına bakalım MEB nasıl bir çözüm bulacak?

Çünkü böylece, devlet liselerinde seneye sadece ekonomik durumu kötü olan kişilerin çoçukları okurken, ekonomik durumu iyi olan öğrencilerin temel liseye gideceği gerçeği ortaya çıktı..

Şu an yüzbinlerce veli bakanlıktan açıklama beklemekte. Tabi bizler de...!