HABERTÜRK

Eğitim şart demek kolay!


04 Temmuz 2010

Yıllardır birçok eğitimci ve velilerin dilinde tüy bitti. Hep kendimden örneklendiriyorum, çünkü ben de bir veliyim.

Ne yazık ki benim oğlum da bu karmakarışık, her yıl değişen, bir türlü karar verilemeyen eğitim sisteminin bir parçası olmak zorunda kaldı.

Eğitime başladığı dönemde ilköğretim 8 yıla çıkmıştı. Eğitimciler kadar ben de bu gelişmeyi olumlu karşılamıştım. Kimse ilkokul mezunu olarak kalamayacaktı.

İlk öğretime başladığımız yıl “Aktif Eğitim Sistemi” adı altında bir sistem özel okullarda devreye sokuldu. Ve Kerem uygulamayı kendine bizzat örnek alan pilot okulda okumaktaydı.

“Aktif Eğitim Sistemi” öğrenciyi ezbercilikten kurtaran, yaşayarak öğrenmesini sağlayan saçma bir sistem. Sistem konusundaki haklılığımı oğlumun ilk okul üçüncü sınıfta halen daha çarpım tablosunu bilmediğini fark etmemle anlamış oldum.

BU KONUŞMA YAŞANDI
Durumu okul müdürü ile konuştuğumda ise bana ‘çarpım tablosunu yavaş yavaş örneklerle öğreniyorlar’ dedi.

Ben: “Peki siz çarpım tablosunu ilkokul kaçıncı sınıfta öğrenmiştiniz hatırlıyor musunuz?”

Cevap: “Ayşem Hanım tabi ki birinci sınıfta öğrendik.”

Ben: “Ne tesadüf ben de öyle. Hem de şu an kenara attığınız “klasik eğitim” sistemi içinde. Bugün hepimiz üniversite kazanmış okumuş adam olmuşuz. Fakat bu eğitim sistemi ile yetişen çocukların hiçbir şey olamayacakları şimdiden belli.”
*
Bu konuşma tam 11 yıl önce gerçekleşti. Oğlum bu yıl İzmir Özel Türk Koleji Anadolu Lisesi Bölümü Lise 3 öğrencisi.

OKS, yani bugün yeniden gündeme getirilen sistem sayesinde öğrenim hayatı perişan oldu. Çünkü puanı özel okullardan sadece Seant Joseph’i tuttuğundan dolayı kaydını oraya almak zorunda kaldık.

Yani İngilizce’den Fransızca’ya damdan düşer gibi geçmek zorunda kaldı.

Çocuk extra large bir sistemden tam tersi bir sisteme geçti. Okula ve Fransızca’ya adapte olana kadar yıl sonu geldi ve bizimki hazırlık sınıfında ikmale kaldı.

‘Zararın neresinden dönülse kardır’ diyerek çocuğu yeniden İngilizce eğitim veren bir okula aldık.

Bu arada çıkan kanunla lise eğitimi 4 yıla çıkarılmamış mı..

Hazırlık sınıfını da sayarsak 5 yıl lise öğrenimi yapmak zorunda kalan oğlum hayatının şokunu yaşarken, aynı yaş grubundaki arkadaşları hazırlık okumadıkları için yeni konudan muaf sayıldılar ve liseyi 3 yılda bitirme şansına sahip oldular.

Yerim bitti, konu daha bitmedi...

Devam edeceğiz!