HABERTÜRK

Ege’de adaylar bahar havası gibi


10 Mayıs 2011

Halk arasında birer hafta aralıklarla havaya, suya, toprağa düştüğüne ve onları ısıttığına inanılan cemrenin havaya düşmesi ise baharın müjdecisi olarak kabul edilir.

Kor halindeki ateş anlamına gelen ilk cemre, bilindiği üzere çoktan 19 Şubat’ta havaya düştü.

Eskiden 365 günlük yılı, 179’u “kasım” ve 186 günü “hızır” günleri olarak ikiye ayırırlarmış.

Kış devresi 8 Kasım’da başlarken, 5 Mayıs’ta da Hıdrellez ile birlikte yaz devresi, yani hızır günlerine girildiği kabul edilirmiş.

DOĞANIN İNTİKAMI

Fakat insanoğlunun doğayı katletmek için yaptığı türlü türlü uğraşların sonunda ‘Doğa Ana’ intikam alırcasına bir süredir bildiğiniz gibi kendi bildiğini okumaya başladı.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde bugüne kadar eşi benzeri görülmemiş felaketler yaşanırken, mevsimler de değişkenlik göstermeye başladı.

Eskilerden yola çıkacak olursak, normal şartlar altında birkaç gün öncesine kadar yaz devresine girmiş bulunmamız gerekirdi. Fakat ısının aniden düşmesi ya da yükselmesi ile birlikte dengesizce yağan yağmurlar, hem doğanın hem de insanların dengesini bozdu.

Üçüncü cemre toprağa çoktan düşmüş olduğundan, dengesiz giden hava şartlarına rağmen özellikle Ege’de halk tarafından bahar çoktan geldi kabul edilmekte.

Bütün bu doğa olayları gelişirken, üçüncü cemre döneminde Ege’nin milletvekili adayları da netleşmiş oldular.

Biraz geç de olsa toprağa düşerek bugünlerde sahaya indiler.

AMAN İYİ BAKIN...

Ege halkının adaylara çok iyi bakmaları gerekiyor, çünkü 12 Haziran’dan sonra belki de bir sonraki cemreye kadar kendilerini bir daha görememe ihtimalleri oldukça yüksek.

Malum şu ara her seçim dönemi öncesi bildik tablolar yaşanmakta. Şablonlaşmış konuşmalar yapılırken, köylüye, çiftçiye, sanayiciye, esnafa pespembe masallar anlatılıyor.

Tarlalara bugüne kadar sadece papatya toplamak için girmiş olan gerek kadın gerek erkek milletvekili adaylarımız, çiftçilerimizin sorunlarını dertlerini dinliyorlar.

Kıymetini bilin bugünlerin, kıymetini...

Unutmayın, 12 Haziran’a kadar Ege’de adaylar bahar çiçekleri gibi her yerde seçim çıkınlarını açmaya devam edecekler.

Sonra mı...?

Sonrası cemre misali...